Jak informuje serwis pigprogress.net - 9 stycznia 2014 r. Federalne Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) zniosły ograniczenia w stosunku do importowanej wieprzowiny z Białorusi. Trzeba zaznaczyć, że zniesienie zakazu dotyczyła jedynie sześciu przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem wieprzowiny.

Zakaz przywozu wieprzowiny z Białorusi został wprowadzony przez Rosjan we wrześniu 2013 z powodu zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Trzeba pamiętać o tym, że Rosja jest tu głównym rezerwuarem tego wirusa i prawdopodobnie został on przywleczony z Rosji do Białorusi.

Według rosyjskich służb weterynaryjnych środki do walki z chorobą zostały skutecznie wprowadzone przez Białorusinów. Tym samym import z terenów Białorusi nie stwarza już zagrożenia dalszego szerzenia choroby pomiędzy granicami tych krajów. Nadal będzie kontynuowany monitoring w sprawie szerzenia się afrykańskiego pomoru świń.

Rosja jest jednym z największych odbiorców białoruskiej wieprzowiny. W 2012 r. wielkości wyeksportowanego mięsa do Rosji wyniosła 60 tys. ton o łącznej wartości 200 mln dolarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!