Jednocześnie oznacza to, że tamtejsze służby weterynaryjne nie wykorzystały w 2014 r. całości środków, które były przeznaczone na ten cel. Łączna kwota wynosiła wówczas 896 mln rubli, czyli ok. 17 mln dolarów.

Raport tamtejszego ministerstwa rolnictwa wskazuje również, że ok. 0,7 proc. świń, z grupy poddanej analizom w kierunku ASF, po przebadaniu miało wynik pozytywny. Taki wynik wskazuje na pogorszenie sytuacji epizootycznej na terenie kraju, a według rosyjskich ekspertów zmusza jednocześnie władze do zwiększenia aktywności i nakładów w kierunku zintensyfikowania zwalczania ASF na terenie Rosji.

Obawy rosyjskiego ministerstwa są większe po wystąpieniu w 2014 r. kilku ognisk ASF na terenie dużych ferm świń. Jeden z największych producentów wieprzowiny - Cherkizovo, był zmuszony dokonać uboju i utylizacji 50 tys. swiń po wystąpieniu ogniska na jednej z ferm należących do koncernu.

Raport podaje również, że Rosselhoznadzor, czyli rosyjskie służby sanitarno-weterynaryjne w ubiegłym roku przeprowadziły ponad 4 tys. kontroli w gospodarstwach utrzymujących trzodę.

Plany finansowe Rosjan, odnośnie zwalcznia ASF na terenie Federacji w 2015 r. uległy znacznemu zwiększeniu. Łączna kwota przeznaczona na ten cel ma być finansowana z budżetu państwa i wyniesie 1,4 mld rubli (ok. 267 mln dolarów).

Podobał się artykuł? Podziel się!