Na popularności zyskują systemy schładzania, które podczas upałów pozwalają zmniejszyć odczuwalną temperaturę powietrza przez zwierzęta. Każde ograniczenie poziomu stresu organizmów pozwala budować zadowalające wyniki produkcji.

Latem częściej będziemy obserwować spadek pobrania paszy na tuczarni, który później przełoży się na niższe przyrosty i wydłużenie okresu tuczu. Z kolei w sektorze loch przegrzanie organizmów samic może skutkować gorszymi wynikami w rozrodzie. Dlatego w okresie letnim częściej obserwujemy spadek skuteczności zapłodnień.

Optymalna temperatura dla lochy wynosi około 18-21oC, dlatego 30-stopniowe upały mogą przynieść ogromne straty w sekcji rozrodu naszego stada. Przegrzanie organizmu lochy może doprowadzić do mniejszej liczby owulujących komórek, występowania cichych rui, a nawet braku rui w ogóle.

Artur Balcerowiak podkreśla, że głównie z tych powodów systemy schładzania są chętnie montowane w sekcjach rozrodu. - Głównie dotyczy to sekcji loch prośnych i krycia ale też porodówek. Mimo tego że tam pojawia nam się konflikt preferowanych temperatur przez lochy i prosiąt, który jest dla nich różny. Jednak w upalne dni schładzanie powietrza okazuje się niezbędne również w tym dziale.

Wysokie temperatury, mimo tego że są preferowane przez nowonarodzone prosięta to mogą nieść ze sobą dużo gorsze skutki dla loch. Przekroczenie komfortu cieplnego lochy w ostatnich dniach ciąży może skutkować większą liczbą prosiąt martwo urodzonych. U loch podczas upałów zaczynają pojawiać się problemy z laktacją, spada mleczność i zmienia się skład mleka. Zmniejsza się również pobranie paszy przez karmiące lochy co może mieć niekorzystny wpływ nie tylko na laktację, ale zdrowie i ich dalszą kondycję w trakcie użytkowania w stadzie.

Dyrektor sprzedaży sprzętu dla trzody w firmie Big Dutchman zwraca uwagę na to że nad systemem schładzania powietrza warto się zastanawiać już w gospodarstwach o skali produkcji od 100 loch w stadzie podstawowym. - W zależności od potrzeb firma dostosowuje system schładzania do już istniejących budynków, lub co zawsze jest prostsze na etapie planowania budowy nowego obiektu.

Popularnym rozwiązaniem schładzania powietrza oferowanym przez Big Dutchman jest Coolbox.

- Jego panel jest nasączany od góry wodą. Gdy gorące zewnętrzne powietrze jest zasysane do chlewni, przechodząc przez Coolbox wchłania wilgoć dzięki intensywnemu kontaktowi z dużą zwilżoną powierzchnią tkaniny. W ten sposób osiąga się bardzo dobry efekt chłodzący i temperatura w chlewni obniża się o kilka stopni Celsjusza - wyjaśnia Artur Balcerowiak.

Coolboxy są oferowane w różnych rozmiarach i wydajnościach od 5000 m3/h do 20 000m3/h. - Cena kompletnego zestawu do najmniejszego coolboxa o wymiarach ok. 1m na 1,5m i przepływie powietrza 5 000m3/h wynosi ok. 900 EUR netto.

Podobał się artykuł? Podziel się!