Ogólny schemat systemu żywienia na mokro od firmy Krebeck dostępny w ofercie Plottnik AgroConsulting można określić jako system jednokierunkowym. Polega on na tym, że każdorazowo mieszanka przygotowana w mieszalniku jest wysyłana tylko w jednym kierunku tj. bezpośrednio do koryta - bez możliwości powrotu do mieszalnika lub innych pośrednich zbiorników buforowych.

- Z uwagi na to, że każda porcja mieszanki jest robiona na bieżąco przed karmieniem, to nie ma możliwości na namnażanie niepożądanych drobnoustrojów, ponieważ okres przebywania mieszanki w instalacji jest za krótki. W linii zasilającej koryta znajduje się cały czas świeża mieszanka - wyjaśnia Michał Pawłowski, menedżer ds. rynku i rozwoju Plottnik AgroConsulting.

Istotnym elementem tego systemu są koryta, w całości wykonane ze stali nierdzewnej. W ofercie znajdziemy: żywienie na krótkim korycie, gdzie długość koryta w przeliczeniu na jedną sztukę wykosi 10 cm, oraz żywienie na długim korycie, gdzie analogiczna długość na jedną sztukę wynosi 30 cm.

- Niemniej jednak, zdecydowana większość naszych klientów preferuje rozwiązania żywienia na krótkim korycie. Wówczas we wszystkich korytach montowane są sensory, które weryfikują, czy zadawana porcja paszy jest wyjadana, czy nie. W tym rozwiązaniu hodowca sam decyduje ile razy i jak często zwierzęta mają być karmione. Co warte podkreślenia, żywienie na krótkich korytach odbywa się średnio, dwa trzy razy częściej niż na długich korytach. Dzięki temu rozwiązaniu na bieżąco jesteśmy w stanie kontrolować stado, pod względem poboru paszy oraz stanu zdrowotnego - tłumaczy przedstawiciel firmy.

Ważnym zagadnieniem często poruszanym przez hodowców jest zanieczyszczenie koryt przez zwierzęta odchodami.

- W systemie żywienia na krótkim korycie firma Krebeck wyeliminowała ten problem poprzez odpowiednie ustawienie koryt w kojcu z ominięciem miejsc w których zwierzęta najczęściej się załatwiają, jak również konstrukcja samego koryta znacząco utrudnia zwierzętom tą czynność. Koryta są wykonane ze stali nierdzewnej co powoduje, że ich powierzchnia jest śliska i gładka. Nawet jeżeli świnia chce się załatwić do koryta to stając na nim nie utrzyma w nim stabilności - będzie się ślizgać. A wtedy mamy gwarancję, że koryta pozostaną czyste - mówi Michał Pawłowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!