Martwego dzika, u którego potwierdzono chorobę ASF - afrykański pomór świń - znaleziono w okolicach wsi Grzybowszczyzna w gminie Szudziałowo w powiecie sokólskim, ok. 900 metrów od granicy z Białorusią.

Drugiego zarażonego dzika znaleziono w odległości ok. 15 km od pierwszego - poinformował we wtorek dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk.

Powiatowy lekarz weterynarii wydał rozporządzenie dotyczące tylko pierwszego znalezionego dzika z ASF. W wydanym rozporządzeniu za obszar zapowietrzony ASF powiatowy lekarz weterynarii w Sokółce uznał pięć miejscowości w gm. Szudziałowo i Krynki: Minkowce, Usnarz Górny, Jurowlany, Grzybowszczyzna i Babiki w szczegółowo określonym obszarze. 25 innych miejscowości z tych gmin znalazło się natomiast w tzw. obszarze zagrożonym. Na obu tych obszarach obowiązuje zakaz polowań i odłowu zwierząt łownych bez zgody inspektoratu weterynarii. Nie wolno też dokarmiać zwierząt łownych. Wprowadzono też zakaz przewozu świń z gospodarstwa do gospodarstwa, zakaz handlu trzodą chlewną i jakimkolwiek materiałem biologicznym, który pochodzi od świń. Do gospodarstw, gdzie hoduje się te zwierzęta, nie wolno wprowadzać mięsa czy innych materiałów pochodzących z dzików, ale też pasz, które mogły być narażone na skażenie wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Powiatowy lekarz weterynarii nakazuje wyłożenie przed wejściami, gdzie trzymane są świnie, specjalnych mat zawierających środek dezynfekujący i utrzymanie ich w stanie, który zapewni, że środek ten będzie działał skutecznie. Trzodę chlewną należy również trzymać w pomieszczeniach, które gwarantują brak kontaktu z dzikami.

Samorządy Szudziałowa i Krynek zostały zobowiązane do umieszczenia na wskazanym terenie tabliczek informujących, że jest to teren zagrożony afrykańskim pomorem świń.

Podobał się artykuł? Podziel się!