PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Sawicki rozmawiał z Chińczykami o wznowieniu eksportu naszej wieprzowiny

Sawicki rozmawiał z Chińczykami o wznowieniu eksportu naszej wieprzowiny

Minister rolnictwa Marek Sawicki rozmawiał w środę z delegacją Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny (AQSIQ) Chińskiej Republiki Ludowej m.in. o wznowieniu eksportu polskiej wieprzowiny.W spotkaniu z delegacją chińską, na czele z wiceminister Wei Chuanzhong, uczestniczyli polscy przedstawiciele kierownictwa polskich służb weterynaryjnych i fitosanitarnych, eksperci resortu z zakresu weterynarii i rynków rolnych oraz przedsiębiorcy z branży owocowej i mleczarskiej.

Sawicki podkreślił, że Polsce zależy na dobrej współpracy z Chinami, szczególnie w zakresie wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi. Minister wyraził zadowolenie, że wzajemne kontakty w ostatnim czasie stały się bardziej intensywne, wyraził nadzieję, że przełoży się to na konkretne wyniki handlowe.

Podczas spotkania omawiano także kwestię dostępu do rynku chińskiego polskich produktów pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego, ze szczególnym uwzględnieniem wznowienia eksportu polskiej wieprzowiny.

Na początku lutego Chiny wprowadziły embargo na polską wieprzowinę, to wynik wykrycia w Polsce choroby afrykańskiego pomoru świń u dwu padłych dzików.

Sawicki kilka dni temu informując dziennikarzy o pobycie w Chinach powiedział, że do Polski wybierają się trzy misje, dwie gospodarcze oraz inspekcji weterynaryjnej. W jego ocenie, ma to być "kluczowy moment w zakresie oceny polskiego poziomu zabezpieczenia przed ASF". Zapowiedział, że chińscy inspektorzy będą wizytować nasz kraj w dniach 26-30 maja.

Chiny w 2013 roku były jednym z większych odbiorców polskiej wieprzowiny. Sprzedaliśmy tam ok. 52 tys. ton tego mięsa, o wartości ponad 67 mln euro.

Wiceminister AQSIQ Chuanzhong zaznaczyła w środę, że Polska jest najważniejszym, spośród państw Europy Środkowo-Wschodniej, partnerem handlowym Chin.

Ministrowie podpisali memorandum o porozumieniu między polskim ministerstwem rolnictwa (MRiRW) a tamtejszymi służbami weterynaryjnymi (AQSIQ) o współpracy w obszarze jakości zdrowotnej i bezpieczeństwa zdrowotnego mięsa. To, w ocenie obu stron, ważny krok w kierunku dalszej współpracy.

Strony wyraziły też zainteresowanie podpisaniem protokołu w sprawie kwarantanny i wymagań weterynaryjnych do skór bydlęcych, owczych i kozich, eksportowanych z Polski do Chin. Taki dokument ma być podpisany w ciągu kilku tygodni w Pekinie. Pozwoli to na rozpoczęcie procedury uzyskiwania pozwolenia na eksport przez polskie zakłady produkujące skóry na rynek chiński.

Minister Sawicki w połowie maja był w Chinach, gdzie m.in. uczestniczył w seminarium nt. afrykańskiego pomoru świń i problemów z tym związanych. Wzięli w nim udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, polskiego głównego lekarza weterynarii i szefa Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • tan 2015-11-09 12:06:13
    sawicki ,,, to TEN CO NAS OKRADŁ I OSZUKAŁ z wysokobiałkokwymi ,,,, ROZLICZYĆ OSZUSTA
  • rolnik 2015-11-09 08:39:37
    Przecież już od dawna chinski rząd kupuje od nas wieprzowine i nigdy jakoś z nimi problemu nie mieliśmy. Chiny jedynie zaprzestały sprowadzanie wpieprzowiny od Rosji ze względów sanitarnych a intensywny wzrost wymiany produktów rolno-spożywczych z Katowice w ostatnim roku się wzmocnił http://blog.notatek.pl/aplikacje-i-gadzety-do-tlumaczenia-jezykowtekstow
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.108.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!