Kraje te zaprzestały importu wieprzowiny w związku z wykryciem w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń u dwóch padłych dzików. Zakaz obowiązuje od połowy lutego br.

- Głównym celem wizyty jest przeprowadzenie bezpośrednich rozmów z kierownictwem resortów odpowiedzialnych za rolnictwo i handel oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności nt. dostępu polskiej wieprzowiny do tych rynków. (...) Podczas rozmów zostaną również omówione możliwości rozwoju współpracy, w tym przede wszystkim możliwości poszerzenia dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do tych rynków - poinformował resort.

W delegacji, oprócz Sawickiego, będzie p.o. Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach Krzysztof Niemczuk oraz zastępca dyrektora Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej ministerstwa rolnictwa Monika Tyska.

W 2013 r. Polska wyeksportowała do Chin ok. 52 tys. ton wieprzowiny o wartości 67,7 mln euro, do Korei 9,6 tys. ton o wartości ok. 23 mln euro, do Singapuru - ok. 800 ton o wartości 1,5 mln euro. Obecnie do Korei Południowej może eksportować 26 polskich firm, a do Chin - 10 zakładów.

Podobał się artykuł? Podziel się!