Trwa przegląd zakładów. Mam nadzieję, że zakończy się pozytywnie dla polskiej strony. Są również pewne pozytywne sygnały ze strony dyplomacji rosyjskiej. Jestem przekonany, że zarówno minister spraw zagranicznych, jak i minister gospodarki podejmą ten temat na nowo i że z innym podejściem, z większym partnerstwem da się ten problem rozwiązać - mówił Sawicki dziś rano w radiowych Sygnałach Dnia.

W sprawie mięsa z pewnością po stronie rosyjskiej mieliśmy do czynienia z ewidentnym działaniem politycznym - dodał.

Minister odniósł się także do zapowiedzi Unii Europejskiej o zniesieniu kwot mlecznych. Na rynku europejskim zaczyna brakować mleka i jeżeli ten rynek nie będzie potrzebował dalszego ograniczania, to być może po roku 2013, a więc od roku 2014 limity będą znoszone, ale na razie trzeba na to patrzeć ze spokojem - powiedział Sawicki.

Zakłady przetwórcze mleka i mięsa drobiowego, zakłady paszowe oraz chłodnie są audytowane przez 9 przedstawicieli rosyjskich służb weterynaryjnych oraz dwóch ekspertów z unijnego Biura ds. Żywności i Żywienia z Dublina. Na import mięsa nadal obowiązuje embargo wprowadzone przez Rosję w listopadzie 2005 r.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!