W zachodnich badaniach przeprowadzonych na knurach, które trwały od urodzenia do rozpoczęcia krycia, w grupach z różnym udziałem witaminy E i selenu w paszach, stwierdzono, że nasienie zwierząt żywionych mieszanką paszową zawierającą 0,5 mg/kg selenu miało wyższą koncentrację, ruchliwość i przeżywalność od nasienia knurów żywionych tylko wysokimi dawkami witaminy E lub bez dodatku witaminy E i selenu.

Polskie badania wykonane w IZ PIB ZD Pawłowice przez zespół pracowników AR w Szczecinie wykazały, że w żywieniu młodych knurów dodatek 0,2 mg organicznej formy selenu - o wyższej przyswajalności niż forma nieorganiczna selenu - i 60 mg witaminy E, wpłynął na poprawę libido oraz cech nasienia, w porównaniu do knurów otrzymujących dodatek 0,2 mg selenu nieorganicznego i 30 mg witaminy E.

Zalecany poziom selenu w dawkach dla knurów powinien wynosić maksymalnie w paszy 0,5 mg/kg. Jeżeli przesadzimy z dawkowaniem tego pierwiastka to skutek może okazać się odwrotny. Warto zwrócić uwagę, że selen w paszy powinien być w formie organicznej, która jest znacznie lepiej przyswajalna przez organizmy zwierząt.

Ten biopierwiastek ma również spore znaczenie w przypadku płodności loch. Jego niedobór może wpływać na obniżenie zapłodnień i może być powodem występowania stanów zapalnych dróg rodnych i gruczołu mlekowego.

W polskich zaleceniach żywieniowych dla loch prośnych i karmiących z 2009 r. normy wskazują na właściwy udział selenu w kg mieszanki paszowej, który powinien wynosić 0,5 mg.

Józef Goc z Gogółkowa, który prowadzi produkcję trzody chlewnej w cyklu zamkniętym ze stadem podstawowym 250 loch, oprócz zbilansowanego żywienia loch w każdym z okresów fizjologicznych w jakim się znajdują, w okresie odsadzenia prosiąt lochy otrzymują iniekcję preparatu mineralno-witaminowego, w którym znajduje się również selen.

- Po konsultacji z lekarzem weterynarii opiekującym się moim stadem, zdecydowaliśmy się wzmocnić lochy w chwili odsadzenia prosiąt. W każdy czwartek, w momencie odłączania prosiąt od loch, maciory otrzymują iniekcję preparatu zawierającego witaminy A,D3 i E. Dodatkowo środek jest wzbogacony w selen. Myślę, że jest to dobre wzmocnienie organizmów loch, które rodzą liczne mioty – tłumaczy producent.

W przypadku niedoboru selenu u loch prośnych prosięta mogą rodzić się mało odporne i słabe, a w miotach bardzo często odnotowuje się upadki. Wiele wskazuje na to, że niedobór tego biopierwiastka w okresie przedporodowym powoduje zaburzenia mleczności poporodowej u loch. W przypadku niedostatecznej podaży witaminy E (z którą wykazuje działanie synergistyczne) lub poprzez wpływ hamujących związków siarkowych może dojść do niedoboru tego pierwiastka w organizmie. Podobał się artykuł? Podziel się!