Afrykański pomór świń nie odpuszcza. Jak czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii, w okresie od 6 do 12 lipca na Podlasiu stwierdzono aż 7 nowych przypadków ASF u dzików. Wszystkie wykryto na terenie powiatu hajnowskiego. Łącznie w Polsce wykryto już 105 przypadków choroby, z czego 22 w tym roku.

Pierwszy z omawianych przypadków dotyczy trzech padłych samic, które odnaleziono w miejscowości Sacharewo w gminie Hajnówka, w odległości 11,5 km od granicy z Białorusią. Wyniki potwierdzające obecność wirusa otrzymano 6 lipca.

Tego samego dnia ASF potwierdzono także u kolejnych dwóch dzików. Był to samiec odstrzelony w miejscowości Nieznany Bór w gminie Hajnówka (około 15 km od granicy z Białorusią, oraz padły samiec znaleziony w miejscowości Tarnopol w gminie Narewka (około 8,5 km od granicy).

7 lipca chorobę potwierdzono u padłej samicy, której zwłoki znaleziono w miejscowości Mochate w gminie Hajnówka, około 15 km od granicy z Białorusią.

9 lipca chorobę potwierdzono u 4 padłych samic. Zwłoki jednej znaleziono w miejscowości Lipiny w gminie Hajnówka (15 km od granicy), a 3 pozostałe w miejscowości Sacharewo.

Ostatni z omawianych przypadków dotyczy padłej samicy której zwłoki znaleziono w miejscowości Topiło (gmina Hajnówka) odległej o 5,5 km od granicy.

Zwłoki wszystkich zwierząt zostały zutylizowane pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii w Hajnówce.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!