Wczoraj jeden z internautów poinformował nas o tym, iż pod koniec zeszłego tygodnia na terenie części gminy Platerów w powiecie łosickim obowiązuje tzw. czerwona strefa, czyli obszar objęty ograniczeniami związanymi z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Sytuacja ta dziwi o tyle, iż na terenie gminy nie stwierdzono do tej pory przypadku ASF w populacji dzików. O wyjaśnienie sytuacji poprosiliśmy Bogusława Kuśmierczyka – Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łosicach:

- Jak wiemy, obszar „czerwony”, czyli strefa objęta ograniczeniami związana jest z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Na terenie powiatu łosickiego sukcesywnie przybywa niestety nowych przypadków pomoru u dzików. Wprawdzie na terenie samej gminy Platerów do tej pory nie stwierdzono występowania ASF, jednak w ostatnich tygodniach regularnie znajdowane są chore zwierzęta przy granicy z gminami Sarnaki i Stara Kornica, które należą do obszaru zagrożenia (strefa „niebieska”). Przypuszczalnie stąd wzięła się decyzja Komisji Europejskiej na temat objęcia części gminy Platerów ograniczeniami. – mówi Bogusław Kuśmierczyk.

Jak mówi nasz rozmówca, na obszarze zakwalifikowanym do strefy czerwonej znajduje się wiele gospodarstw zajmujących się chowem świń.

- W tej części gminy znajduje się jedno duże gospodarstwo zarodowe, kilka sporych tuczarni, oraz wiele mniejszych gospodarstw utrzymujących świnie. Dla tych rolników złożyło się niestety bardzo źle, że wprowadzono na tym obszarze ograniczenia. Z drugiej jednak strony pierwotne plany zakładały objęcie ograniczeniami wszystkim gmin powiatu łosickiego. Na szczęście udało się tego uniknąć, jednak sytuacja wciąż jest dynamiczna, i chore dziki systematycznie pojawiają się na coraz to nowych obszarach – mówi nasz rozmówca.

Do strefy „czerwonej” zaliczono obszar gminy Platerów, na południe od linii kolejowej nr 31 (Siedlce – Siemianówka). Świnie z tego rejonu muszą między innymi przejść badanie kliniczne nie wcześniej niż 24 godziny przed transportem, a zwierzęta wywożone poza strefę muszą dodatkowo być przebadane pod kątem obecności wirusa ASF.

Podobał się artykuł? Podziel się!