Przy wybieraniu dla swoich zwierząt dodatków ziołowych do paszy, należy poprosić producenta o przedstawienie dokładnego składu. Niektóre firmy zasłaniając się tajemnicą handlową przedstawiają jedynie zainteresowanym, że produkty zawierają skoncentrowaną mieszankę ekstraktów ziołowych. Nie jest to zadowalająca informacja, ponieważ ważne jest to czy kupujemy preparat z dodatkiem dwóch ziół czy specjalnie skomponowaną mieszanką zawierającą  np.: osiem ekstraktów ziołowych.

Badania nad zastosowaniem ziół w żywieniu świń rozpoczęto w Polsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Jednak preparaty ziołowe zaczęły cieszyć się zainteresowaniem dopiero od 2006 roku. Kiedy to wprowadzono zakaz stosowania antybiotykowych stymulatorów wzrostu (ASW) w żywieniu zwierząt. Od tego czasu zioła stały się bezpieczną alternatywą w stosunku do antybiotyków.

Na rynku paszowym szybko pojawiły się substytuty dla asw: probotyki, prebiotyki, synbiotyki, enzymy i zakwaszacie paszowe oraz preparaty ziołowe. Należy również zwrócić uwagę, że firmy zaczęły przywiązywać także większą wagę do jakości paszy oraz jej higieny. Po całkowitym wycofaniu antybiotyków z żywienia, hodowcy zwierząt nie mogli ryzykować podawaniem paszy o niepewnym statusie zdrowotnym, gdyż ich zwierzęta nie otrzymywały już profilaktycznie antybiotyków w paszy.

DODATKI ZIOŁOWE DLA TRZODY CHLEWNEJ
Okazuje się, że wszystkie rośliny - zioła zjadane przez zwierzęta są wykorzystywane przez ludzi w fitoterapii i profilaktyce wielu schorzeń. Fakt ten spowodował, że postanowiono wrócić do korzeni wprowadzając alternatywną i jednocześnie naturalną metodę zastąpienia ASW przez dodatki ziołowe do paszy dla zwierząt gospodarskich. Niektóre z ziół zawierają w swoich olejkach eterycznych liczne substancje czynne, które w wielu przypadkach wykazują się tym samym działaniem, co substancje syntetyczne. Wpływając przy tym pozytywnie na zdrowotność zwierząt oraz poprawę wyników produkcyjnych. Najlepsze działanie odnotowuje się wówczas, gdy ekstrakty roślinne są połączone w kilkugatunkowe kompozycje. Dostępne dzisiaj na rynku dodatki ziołowe są dostosowywane do gatunku, wieku zwierzęcia i kierunku użytkowania. Część środków jest w szczególności przystosowana dla trzody chlewnej. Na rynku paszowym niektóre firmy specjalizują się w produkcji gotowych pełnoporcjowych mieszanek paszowych z dodatkiem ziół np.: WP – Piast, Wipasz, Josera. Z kolei inne wytwarzają oddzielne preparaty ziołowe, które można samodzielnie dodawać do zakupionej lub wytworzonej w gospodarstwie paszy. Preparaty z większą ilością komponentów wykazują skumulowane pozytywne działanie na organizm świni. Dodatek można konkretnie dopasować do wybranej grupy produkcyjnej.

POTRZEBNA STANDARYZACJA
W produkcji mieszanek ziołowych przez firmy żywieniowe pojawiła się trudność polegająca na efektywnym i powtarzalnym stosowaniu mieszanek ziołowych w żywieniu zwierząt. Problemem był i nadal jest brak standaryzacji dla ilości substancji biologicznie czynnych, które znajdują się w ziołach. Jednak powinniśmy wiedzieć, że „żywieniowcy” poradzili sobie i z tym problemem. Rozwiązaniem tego problemu była ekstrakcja substancji aktywnych z wybranych części roślin. Uzyskane w ten sposób preparaty o wysokiej koncentracji składników są dodawane zazwyczaj do mieszanek paszowych, jako dodatek, lub są dalej przetwarzane w celu uzyskania oddzielnego preparatu, który rolnik będzie mógł sam wykorzystać przy produkcji paszy w gospodarstwie.
Specyfika ziół i różnej koncentracji w nich składników, powoduje, że zioła powinny być standaryzowane pod kątem zawartości głównych substancji aktywnych. Zarówno ich niedobór jak i nadmiar mogą później prowadzić do dużej zmienności w zakresie uzyskiwania wyników produkcyjnych zwierząt.

OD CZEGO ZALEŻY SKUTECZNOŚĆ PREPARATU?
Aby mieszanka ziołowa była skuteczna kompozycja ziół powinna być dobrze dobrana pod względem rodzaju ekstraktów roślinnych, a jej działanie powinno być potwierdzone badaniami naukowymi. Najlepiej żeby te doświadczenia były przeprowadzane w Polsce na dokładnie opisanej rasie, wówczas wyniki są bardziej reprezentatywne niż wyniki badań przeprowadzane na zagranicznych fermach.  

Preparaty ziołowe są zazwyczaj mocno skoncentrowane, najsilniejsze pod względem działania są roślinne wyciągi olejków eterycznych, nieco słabsze wyciągi wodne a najmniejszym oddziaływaniem charakteryzują się susze tych roślin.

Substancje aktywne biologicznie, zawarte w ziołach charakteryzują się mocnym działaniem, dlatego ich dawkowanie do paszy nie może być zbyt duże. Nawet niewielka zawartość w paszy dodatku ziołowego może być skuteczna wszystko jednak zależy od preparatu. Przy dobieraniu dodatku ziołowego należy zainteresować się jego szczegółowym składem roślin oraz ilością roślin użytych do kompozycji preparatu.  Tam gdzie działanie dodatków ziołowych zostało potwierdzone możemy liczyć na pozytywne efekty, które będzie można zauważyć w chowie zwierząt, jeżeli na preparacie nie ma szczegółowego składu roślin wówczas powinniśmy się powstrzymać przed eksperymentowaniem skuteczności preparatu na własnych zwierzętach.

Asortyment dodatków ziołowych na rynku żywienia trzody chlewnej nie jest tak duży jak np.: wachlarz oferowanych dodatków mineralno – witaminowych przez firmy paszowe. Każdy z przedstawicieli handlowych podczas rozmowy wskazywał na to że preparaty ziołowe cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem wśród hodowców trzody chlewnej. Jednak zwracali uwagę na to, że jeżeli ktoś już się zdecydował na używanie takich suplementów to później z nich nie rezygnuje. Rolnicy często podkreślają że obserwują widoczną poprawę w produkcyjności zwierząt, która występuje po zastosowaniu ziołowego dodatku do paszy. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór odpowiedniego preparatu dla naszych zwierząt. Należy najpierw porównać ilości i rodzaje składników w danym środku, – aby nie kupować kota w worku pod przykrywką: mieszanki ekstraktów ziołowych. Należy również sprawdzić, czy firma podpiera się wynikami, które potwierdzają badania przeprowadzone na zwierzętach i nie zapominać o cenie.

Przykładowe działanie ziół na organizmy zwierząt i ludzi:
Czosnek – niszczy bakterie Gram + i Gram –,  a także chorobotwórcze pierwotniaki, obniża stężenie cholesterolu, zapobiega zakrzepicy, wzmaga przenikanie składników pokarmowych z jelit do krwi, zwiększa strawność i przyswajalność tłuszczów