Jak informuje bank BGŻ BNP Paribas, od połowy września bieżącego roku, na rynku można zaobserwować spadkową tendencję cen skupu świń rzeźnych. Jak czytamy w komunikacie banku, na przełomie listopada i grudnia przeciętna cena skupu trzody chlewnej wynosiła 4,63 zł netto za kilogram, będąc tym samym o 4 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, i o 8 proc. niższa w ujęciu rocznym.


Bezpośrednią przyczyną obserwowanej w ostatnich miesiącach sytuacji jest spadek cen na rynku unijnym. Na początku grudnia średnia cena dla krajów UE była o 5 proc. niższa niż rok wcześniej. Spadek cen wieprzowiny obserwowany w krajach UE wynika głównie z faktu znaczącego spadku eksportu na rynek chiński. W ciągu trzech pierwszych kwartałów mijającego roku, wolumen eksportu produktów wieprzowych na ten rynek zmniejszył się o 30 proc. Odbudowa pogłowia wieprzowiny w „Państwie Środka” sprawia, że w najbliższym czasie nie możemy liczyć na wzrost popytu na wieprzowinę ze strony tego rynku.


Jak informują analitycy banku BGŻ BNP Paribas, spadek popytu ze strony rynku chińskiego odbił się na całkowitej wielkości eksportu unijnej wieprzowiny. W porównaniu z trzema pierwszymi kwartałami zeszłego roku, kraje UE wysksportowały o 10 proc. mniej wieprzowiny. Spadek zapotrzebowania ze strony Chin był częściowo rekompensowany przez wyższy eksport na takie rynki jak Korea Południowa, Filipiny, USA czy Japonia.


Paradoksalnie, w omawianym okresie wielkość eksportu krajowej wieprzowiny wzrosła aż o 9 proc. w ujęciu rocznym. Największy wzrost eksportu odnotowano w przypadku Stanów Zjednoczonych, więcej wieprzowiny zakupiły także Włochy i Niemcy. Niemniej jednak saldo handlu zagranicznego mięsem wieprzowym wciąż utrzymuje się w przypadku naszego kraju na ujemnym poziomie i wynosi – 153,7 tys t.

Podobał się artykuł? Podziel się!