PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Spokój i dobre warunki niezbędne dla jakości nasienia

Spokój i dobre warunki niezbędne dla jakości nasienia

Chcąc prowadzić reprodukcję w stadzie na bazie nasienia pochodzącego od utrzymywanego knura w gospodarstwie, trzeba pamiętać, aby stworzyć mu optymalne warunki bytowania. Powinny one gwarantować uzyskiwanie bardzo dobrej jakości nasienia, co zdeterminuje wyniki całego stada.Zaczynając od przygotowania kojca dla samca, trzeba pamiętać, aby wysokość szczebelek, w którym będzie przebywał knur uniemożliwiała wspinanie się i podpieranie się na nich. Na pewno ograniczy to możliwości wystąpienia urazów kończyn, których zdrowie i dobra kondycja w użytkowaniu rozpłodowym jest konieczna.

Większy komfort przebywania zwierzęcia w kojcu zapewni miękkie podłoże wysłane słomą lub trocinami. Warto wtedy pamiętać o regularnym stosowaniu preparatów do suchej dezynfekcji, które dodatkowo osuszają podłoże i absorbują mocznik.

W przypadku samców niezbędne jest zapewnienie optymalnej temperatury otoczenia, która dla knurów wynosi 15-18 st. C, wilgotność względna najlepiej na poziomie 70-75 proc. Utrzymanie tych poziomów jest szczególnie trudne latem. Wysoka temperatura wpływa negatywnie na proces spermatogenezy, jakości i żywotności plemników w nasieniu, jak i na libido samców.

Knury przeznaczone do hodowli, w trakcie ich przygotowywania do rozrodu warto utrzymywać w małych grupach, a nawet jeżeli to możliwe w pojedynczych kojcach. Celem takiego postępowania jest jak największe ograniczenie ich obskakiwania się.

Są to sytuacje, które tak naprawdę osłabiają kościec i mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia obręczy miednicowej. Późniejszymi oznakami uszkodzeń są szeroko rozstawione kończyny. Takie knury możemy często zobaczyć w pozycji „siedzącego psa", to szybko eliminuje je z dalszego użytkowania rozpłodowego.

Nie bez znaczenia jest stabilność fantomu, na który będzie skakał knur. Najlepiej, aby został przytwierdzony do podłoża. Od momentu wejścia samca na maneż, nie można poganiać ani zmuszać zwierzęcia do oddania skoku. Tutaj dużego znaczenia nabiera czynnik ludzki. Spokój i łagodne traktowanie knura może tylko pomóc zarówno w przyuczaniu zwierzęcia jak i późniejszym użytkowaniu rozpłodowym.

Najlepiej, aby pobieraniem nasienia zajmowała się ta sama osoba, która codziennie opiekuje się knurem. Wówczas będziemy mieli pewność, że knur będzie czuł się bezpiecznie, a przede wszystkim nie będzie się niepotrzebnie rozpraszał przed oddaniem skoku. Zazwyczaj po kilkunastu minutach knur wspina się na fantom. Podczas ejakulacji osoba pobierająca nasienie zbiera je do woreczków foliowych, które są umieszczone w termoizolacyjnych kubkach. Przy pobieraniu nasienia, pamiętajmy o tym, że rękawiczki lateksowe działają plemnikobójczo, więc warto zadbać tutaj abyśmy zawsze mieli pod ręką rękawiczki winylowe. Tak, aby wyeliminować niepotrzebne obniżenie jakości pobieranego nasienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • wiw 2014-01-16 13:01:08
    duroczek jak malowany :)
  • Kazimierz Pawlak 2014-01-16 12:54:20
    Z profila wymarzony dziki :)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!