Jak informuje nas wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej „Podlasie”, Mariusz Nackowski, już za dwa dni, 15 stycznia bieżącego roku wejdzie w życie zakaz odstrzału loch dzików, w związku z rozpoczęciem okresu ochronnego. Wynika to z przepisów obowiązujących jeszcze przed wystąpieniem w kraju afrykańskiego pomoru świń. W ostatnich dwóch latach obowiązywało moratorium umożliwiające strzelanie do loch dzików przez cały rok. Prawdopodobnie przez przeoczenie nie zostało ono przedłużone i już za dwa dni, myśliwi strzelający do loch dzików mogą zostać narażeni na poważne sankcje. Obecna sytuacja jest szczególnie niepokojąca w kontekście planowanej redukcji populacji dzików w pasie 50 km od granicy.

Wiceprezes SPTCh „Podlasie” wystosował także pismo do resortu rolnictwa, w którym zwraca uwagę na zaistniały problem. W piśmie czytamy między innymi:

„Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej Podlasie (…) informuje, że w województwie podlaskim, w którym według zapewnień Ministra Rolnictwa dzików w strefach 50 km od granicy i w strefach zagrożonych ASF dzika powinno być zero na km2, od 15 stycznia wchodzi okres ochronny na lochy dzicze. Dzieje się to dlatego ponieważ przestało już obowiązywać poprzednie rozporządzenie Ministra Środowiska które pozwalało strzelać do loch przez cały rok. W związku z czym myśliwi otrzymali informację o wprowadzeniu okresy ochronnego na lochy, wobec czego do dzików przypominający im lochę przestaną strzelać. (…) Dzików w strefach ASF ma nie być. Jest to jedyna metoda zwalczenia ASF dzików. Proszę zrobić wszystko co w Pana, Ministra mocy aby zmusić urzędników – głównego, wojewódzkich i powiatowych lekarzy weterynarii do nakazania myśliwym natychmiastowego zlikwidowania dzików- wektorów ASF na terenach zagrożonych wystąpieniem ASF.  ”

 

Podobał się artykuł? Podziel się!