W momencie umieszczenia lochy w kojcu grupowym każdej maciorze zostaje przydzielony identyfikator, tzw. transponder przyczepiony do ucha lochy, który zawiera jej niepowtarzalny numer. Po wejściu oznakowanej lochy do stacji paszowej otrzymuje ona dokładnie wyliczoną przez program komputerowy ilość paszy, która uwzględnia indywidualną kondycję lochy.

Po wyjedzeniu całej porcji paszy locha wychodzi ze stacji i z powrotem przez separator, który ma postać korytarza, trafia do kojca grupowego. W separatorze można również przeprowadzić inseminację, zabiegi weterynaryjne lub też skierować lochę do kojca porodowego jeżeli zbliża się termin porodu.

Do zalet stacji paszowej należy: dopasowanie dawek dobowych do aktualnej fazy rozwojowej w cyklu produkcyjnym każdej lochy, zapewnia oszczędność paszy dzięki dokładnemu jej dozowaniu, obniża poziomu stresu wśród loch podczas wyjadania paszy, zmniejsza zatuczanie loch i pozwala na utrzymanie ich odpowiedniej kondycji.

Jeżeli hodowca prowadzi żywienie na mokro to w stacji można zamontować dodatkowe dozowniki. Pozwoli to na żywienie loch przykładowo z wykorzystaniem serwatki. Jedna taka stacja może obsłużyć 60 sztuk loch.

Podobał się artykuł? Podziel się!