PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Sucha dezynfekcja – jeden zabieg, wiele korzyści

Sucha dezynfekcja – jeden zabieg, wiele korzyści Zastosowanie suchej dezynfekcji niesie ze sobą wiele korzyści; Fot. BW

Preparaty do suchej dezynfekcji nie tylko pozwalają na ograniczenie presji patogenów w środowisku, lecz także zastosowanie ich niesie ze sobą inne korzyści.W porównaniu z klasycznymi zabiegami dezynfekcji, wykonanymi metodą oprysku lub zamgławiania, sucha dezynfekcja ma przynajmniej jedną przewagę: umożliwia redukcję presji patogenów nie tylko w przerwie pomiędzy cyklami produkcyjnymi, lecz także w dowolnym momencie. Ma to szczególne znaczenie w odchowie prosiąt: odporność młodych zwierząt ogranicza się w zasadzie jedynie do przeciwciał pobranych wraz z siarą lochy. W tych warunkach regularna redukcja populacji szkodliwych drobnoustrojów pozwala znacząco ograniczyć ryzyko wystąpienia u prosiąt groźnych infekcji.

Suchą dezynfekcję stosuje się jednak nie tylko na porodówce: praktycznie na każdym z etapów produkcji możemy wspomagać kondycję zdrowotną zwierząt przy użyciu preparatów do suchej dezynfekcji. Warto wiedzieć, że oprócz redukcji populacji szkodliwych wirusów i bakterii, zastosowanie tej metody ochrony biologicznej niesie wiele innych korzyści.

W pierwszej kolejności warto wymienić, że chloramina (związek na którym oparta jest większość preparatów do suchej dezynfekcji) nie tylko skutecznie niszczy chorobotwórcze drobnoustroje. Wykazuje również działanie biobójcze względem choćby larw much, czy jaj niektórych pasożytów. Zastosowanie tego typu preparatów skutecznie wspomoże więc walkę ze wspomnianymi zagrożeniami.

Większość preparatów do suchej dezynfekcji posiada również zdolność silnego wiązania wody. Pozwala to nie tylko na osuszenie wilgotnych powierzchni podłogi chlewni, ale także w pewnym stopniu ograniczy wilgotność powietrza w obiekcie. Pośrednio sucha dezynfekcja wpływa też na ograniczenie produkcji odorów w chlewni.

Do zalet preparatów do suchej dezynfekcji należy też rozsądna cena: koszt opakowania o masie 10 kg wynosi przeciętnie około 40 – 45 zł. Takie opakowanie pozwala na zdezynfekowanie około 100 m2 powierzchni. Nie należy też obawiać się o bezpieczeństwo zwierząt: jak deklarują producenci preparatów, przy przestrzeganiu zaleceń umieszczonych w specyfikacji produktu, jest on całkowicie bezpieczny zarówno dla utrzymywanych zwierząt, jak i personelu chlewni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.71.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!