Żywienie prosiąt – czy to ssących czy odsadzonych, nie jest z pewnością łatwym zagadnieniem. Z jednej strony intensywnie rosnące zwierzęta, przy relatywnie niskim pobraniu mieszanki wymagają dostarczenia paszy o wysokiej koncentracji składników odżywczych. Z drugiej strony, układ pokarmowy i odpornościowy kilkutygodniowych zwierząt dopiero się rozwija, i wszelkie błędy żywieniowe mogą powodować wystąpienie groźnych w skutkach biegunek. Wielu producentów trzody na etapie przebywania prosiąt z lochą, oraz odsadzenia i odchowu warchlaków stosuje pełnoporcjowe mieszanki paszowe pochodzące z zakupu. Są jednak i tacy którzy już na tym etapie decydują się na samodzielne przygotowanie paszy. O bezpiecznym doborze komponentów w żywieniu prosiąt mówił podczas konferencji „Elementy warunkujące sukces w dzisiejszej hodowli” Robert Baryś z Agrifirm.

- Celem żywienia prosiąt, jest możliwie jak największe wykorzystanie potencjału wzrostowego tkwiącego w zwierzętach. Możliwe to jest jedynie wtedy, gdy dopasujemy recepturę paszy do aktualnego stanu fizjologicznego zwierząt. Surowce stosowane w żywieniu prosiąt muszą charakteryzować się przede wszystkim wysoką strawnością składników odżywczych takich jak białko, węglowodany i tłuszcze. Białko podawane młodym zwierzętom musi ponadto cechować się profilem aminokwasowym idealnie dopasowanym do potrzeb prosiąt. Bardzo ważne cechy to również stabilność składu, oraz wysoka smakowitość paszy stymulująca jej pobranie – tłumaczył podczas spotkania Robert Baryś.

Prelegent pokrótce wskazał również które surowce najlepiej nadają się do stosowania w paszach dla prosiąt.

- Spośród komponentów białkowych najlepiej sprawdzają się oczywiście surowce pochodzenia zwierzęcego: białka mleka, mączka rybna czy suszona plazma krwi. Ich skład aminokwasowi najbardziej odpowiada potrzebom młodych zwierząt. Spośród pasz pochodzenia roślinnego doskonale sprawdza się białko ziemniaczane. Jeśli chodzi o surowce zbożowe, warto jest użyć takich, które zostały poddane obróbce termicznej. Mowa tu o takich komponentach jak ekstrudowany jęczmień czy pszenica. Bardzo ważną rolę w paszach dla prosiąt pełnią też oleje. W żywieniu młodych zwierząt najlepiej sprawdza się olej kokosowy i palmowy, w naszych realiach najczęściej jednak stosuje się olej sojowy lub rybny – mówił w czasie swojej prelekcji Robert Baryś.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!