Naukowcy ciągle szukają nowych, bardziej efektywnych dodatków paszowych, które w coraz większym stopniu podnosiłyby odporność prosiąt. Jednym z tych dodatków mogłaby być suszona plazma jaj kurzych. W tym celu naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w okresie okołoodsadzeniowym prosiąt podawali dwa rodzaje mieszanki doświadczalnej (grupy II i III) z dodatkiem plazmy jaja kurzego.  II grupa otrzymywała plazmę jaj kurzych pochodzących z jaj od kur nieimmunizowanych (1,5 proc. dodatek do paszy), z kolei III otrzymywała dodatek plazmy pochodzącej od kur immunizowanych szczepionką Porcilis Porcoli (dodatek 1 proc. do paszy).

- Doświadczenie przeprowadziliśmy na fermie, gdzie wcześniej poprosiliśmy o zmianę programu profilaktycznego. Grupy loch i prosiąt przestały być szczepione przeciwko biegunkom. W wytwórni paszowej została specjalnie przygotowana na ten cel pasza z 1 i 1,5 proc. dodatkiem plazmy z jaj kurzych w paszy. Następnie poprosiliśmy o korektę tych mieszanek na zawartość białka ogólnego i skład aminokwasowy, dzięki czemu były praktycznie identyczne pod kątem wartości odżywczej. Jest to bardzo ważna rzecz bo dodatek plazmy podnosi poziom białka w mieszance, a te mieszanki są przede wszystkim kierowane na okres okołoodsadzeniowy, kiedy poziom tego białka chcemy obniżyć, jeżeli tego nie zbilansowalibyśmy precyzyjnie to efekt mógłby być niekorzystny. Oprócz paszy przeprowadziliśmy również dokładną standaryzację miotów – tłumaczy dr Anna Rząsa.

W czasie trwania obserwacji na porodówce i odchowalni odnotowano wyraźnie mniej przypadków wystąpienia biegunek u prosiąt z grup doświadczalnych. W grupie kontrolnej w porodówce i na odchowalni odnotowano 26,8 i 5,5 proc. upadków, a w grupach doświadczalnych II i III odpowiednio: 6,25 i 3,22 proc. oraz 10,0 i 1,85 proc. W dniu odsadzenia średnia masa ciała wyniosła w grupach I, II i III 6,8 kg,7,6 oraz 8,1 kg. Z kolei w dniu przerzutu zwierząt na tucz: 21,7 kg, 22,4 kg oraz 23,7 kg. Średnie tempo wzrostu w całym cyklu wyniosło odpowiednio: 598 g, 619 g i 631 g. Podobał się artykuł? Podziel się!