W tym roku 18 sierpnia już po raz czwarty zorganizowano w Siedlcu „Święto świni”. Adam Cukier, wójt gminy oddalonej od Poznania o 80 km, otworzył oficjalnie imprezę, która rozpoczęła się wielkim grillowaniem kiełbas, karkówki i kaszanki. Najlepsza w tej rywalizacji okazała się reprezentacja Domu Pomocy Społecznej w Siedlcu. Przeprowadzono także konkurs na produkt regionalny 2007, w którym wybierano najsmaczniejszą kiszkę bułczaną krwistą z bułką krojoną i tartą, kiełbasę białą parzoną i biały salceson. Wyroby te produkowane są przez tamtejsze zakłady mięsne.

Najsmaczniejsze produkty

Do konkursu przystąpiło siedem firm. Komisja, w której skład wchodzili przedstawiciele środowiska rzeźniczego i pracownicy Instytutu Technologii Mięsa AR w Poznaniu, oceniała dany produkt pod względem wyglądu i cech zewnętrznych, wyglądu i cech przekroju i smakowitości. Wszystkie wyroby uzyskały bardzo wysoką ocenę jury. Za najlepszy biały salceson nagrodzono masarnię Stefana Cichego z Kopanicy, za kiszkę bułczaną krwistą z bułką krojoną Gminną Spółdzielnię „SCH” z Wielichowa, zaś za bułkę tartą – Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną z Kruszewni. Zakładom Mięsnym Sobkowiak przyznano natomiast nagrodę za kiełbasę białą parzoną wielkopolską.

W tym samym dniu rozstrzygnięto również konkurs na potrawę ze schabu wieprzowego. Jedenaście kół gospodyń wiejskich z gminy Siedlec zaprezentowało swoje umiejętności kulinarne. Najlepsze okazały się panie z Borui, wyprzedzając KGW z Grójca Wielkiego oraz z Reklina i Jaromierza.

Bawiąc, też uczyć

swieto03_1.jpg

Autor: R. Leroch

Opis: Na sympozjum nie zabrakło dużej grupy okolicznych rolników.

W czasie obchodów „Święta świni” odbyło się w sali Gminnego Ośrodka Kultury sympozjum dla producentów świń. Jako pierwszy zabrał głos prof. Janusz Buczyński z Akademii Rolniczej w Poznaniu. Przedstawił on krótko historię hodowli trzody chlewnej, podkreślając, że jest ona związana mocno z historią człowieka. Stwierdził także, że w przyszłości świnia może stać się „pewnym rezerwuarem części zamiennych dla człowieka i będzie on dzięki niej żyć dłużej”.