Po blisko dwóch miesiącach stabilizacji, w krajowych skupach ponownie obserwujemy obniżki cen. Jest to naturalnie efekt zeszłotygodniowych korekt cen na rynku niemieckim. Cena tuczników za Odrą spadłą ostatnio o 5 eurocentów, co w przypadku rynku polskiego musiało pociągnąć za sobą obniżki także w naszym kraju. Tak też się stało.

W porównaniu z zeszłym tygodniem ceny świń w wadze żywej spadły przeciętnie o 7 groszy. Obecnie krajowe skupy płacą za kilogram żywca wieprzowego pierwszej klasy średnio 4,28 zł netto za kilogram. Ceny wahają się w granicach 4,00-4,50 zł netto za kilogram. Większy spadek odnotowano w przypadku cen tuczników sprzedawanych w WBC. Za kilogram półtuszy ocenionej w klasie E skupy płacą średnio 5,64 zł netto, czyli o 12 groszy mniej niż 7 dni temu. Ceny utrzymują się w zakresie 5,40 – 5,90 zł netto za kilogram.


Niestety zamiast oczekiwanych przez rolników przedświątecznych podwyżek, w tym roku obserwujemy spadek cen. Optymizmem nie napawa również fakt, że w minionych latach po świętach obserwowaliśmy mniejsze lub większe spadki cen. Czy historia się powtórzy przekonamy się już wkrótce.

Podobał się artykuł? Podziel się!