PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Świński dołek przed nami

Ceny zbóż gwałtownie wzrosły. O ile może podrożeć mięso? Czy wzrost jego ceny zrekompensuje rolnikom wyższy koszt produkcji?Sytuacja na krajowym rynku zbóż jest już znalazła swoje odbicie w branży paszowej. Ceny zbóż kupowanych przez zakłady paszowe szybko rosną. Pod koniec maja za tonę pszenicy płaciły około 470 PLN. W pierwszych dniach września, przeciętnie 610 PLN, czyli o 30 proc. więcej. W efekcie pasze przemysłowe są obecnie o 10-15 proc. droższe niż w pierwszym półroczu.

Analitycy BGŻ. szacują, że na skutek notowanego dotychczas wzrostu cen zbóż, koszty produkcji drobiu i trzody chlewnej mogą wzrosnąć nawet o 15 proc. Jednocześnie uczciwie przyznają, że nie są w stanie ocenić jak długo podwyższone koszty będą się utrzymywać.

Droższe pasze najszybciej przełożą się na wyższe ceny żywca drobiowego. Powodem jest krótki cykl produkcyjny. W prognozach BGŻ brojler kurzy i indyczy zdrożeje o 5 do 10 proc.

Producentom trzody chlewnej trudniej będzie przerzucić wyższe koszty na odbiorców. Według szacunków BGŻ w najbliższych 2-3 miesiącach na skutek droższych zbóż mięso wieprzowe i przetwory mięsne zdrożeją maksymalnie o 2 proc. Oznacza to raptowny spadek opłacalności chowu świń.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!