PRZEGLĄD PRASY: To katastrofa! - tak sytuację na rynku trzody chlewnej ocenia Maria Łyszczarz z Dziewierzewa - hodowca trzody chlewnej.

Rolnicy redukują stada, bo koszty produkcji są zbyt duże. Przetwórnie nie potrzebują tylu tuczników, bo sprzedaż mięsa i wyrobów idzie kiepsko. Ceny spadają, niezadowolenie rośnie. Gospodarze z Wielkopolski chcą uruchomić ogólnopolskie pogotowie strajkowe. Rolnicy spod Włocławka też przygotowują się do protestu.

Rolnicy zamiast protestować i powinni zabrać się za tworzenie grup producentów rolnych, poszukać rozwiązań systemowych- mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

W ubiegłym tygodniu ministerstwo rolnictwa poinformowało, że Komisja Europejska zgodziła się na unijne dopłaty do prywatnego przechowywania półtusz. Zdaniem resortu ten mechanizm może poprawić sytuację na rynku wieprzowiny. Rolnicy są sceptyczni. Twierdzą, że lepiej by było, gdy KE zgodziła się na dopłaty do eksportu poza Unię. Do tego rozwiązania będzie próbował przekonać na posiedzeniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu polski wiceminister rolnictwa Jan K. Ardanowski, któremu będzie towarzyszyć delegacja gospodarzy z Kujawsko-Pomorskiego i Wielkopolski.

Źródło: Gazeta Pomorska

 

Podobał się artykuł? Podziel się!