Ceny skupu żywca wieprzowego spadły drastycznie w ciągu zaledwie tygodnia. Rolnicy, którzy mają możliwość sprzedaży liczą straty w dziesiątkach tysięcy złotych na partii dostarczanych zwierząt. Do tego istnieje obawa, że zakłady nie wywiążą się z płatności.

We wschodniej Polsce obowiązuje praktycznie całkowity zakaz obrotu zwierzętami. Do ubojni mogą trafiać jedynie zwierzęta z gospodarstw, które uzyskały pozwolenie sprzedaży od powiatowego lekarza weterynarii. Zwierzęta takie mogą trafiać jedynie do ubojni w obszarze zagrożonym, a dodatkowo na ubojnie nałożone zostały dodatkowe restrykcje – bo przecież nie można dokonywać wywozu mięsa z obszaru zagrożonego.

- To już jest prawdziwa tragedia – tłumaczy podlaski hodowca trzody. Większość rolników ma pewne zobowiązania – kredyty w banku, które zaciągnięte były na modernizację gospodarstw. Przychodzi kwartał, gospodarstwo wykazuje straty – tu nie ma za co żyć, a z czego mamy spłacać kredyty?! – pyta się zmartwiony rolnik.

Na chwilę obecną tuczarnie są przepełnione w wielu gospodarstwach na ścianie wschodniej. W wielu z tych gospodarstw nie ma możliwości sprzedaży zwierząt nawet poniżej kosztów produkcji! Fermy prowadzące produkcję zamkniętą nie mają możliwości (przede wszystkim finansowego wytłumaczenia) pozostawienia kolejnych prosiąt do dalszego odchowu. Zachwiana została bowiem rotacja grup produkcyjnych. Kto w racjonalny sposób potrafi wyjaśnić pozostawienie kolejnych grup zwierząt do tuczu? Sytuacja jest zatem niezwykle poważna. Wielu fermom grozi upadek jeśli nie zostaną podjęte racjonalne działania.

Minister rolnictwa w swoich działaniach mówi jedynie o staraniach o rekompensaty dla producentów trzody chlewnej. Do tego (jak wszyscy wiemy) mogą to być jedynie częściowe rekompensaty. W jakim zatem stopniu ma to pomóc w przypadku bankrutujących rolników?!

Zaistniała sytuacja nie dotyczy jedynie hodowców trzody chlewnej, ale również zakładów mięsnych, lecznic weterynarii, firm paszowych i innych zaopatrujących cały sektor trzody chlewnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!