PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sytuacja producentów warchlaków bardzo dobra, ale...

Sytuacja producentów warchlaków bardzo dobra, ale... Jacek Mey, rolnik z województwa kujawsko - pomorskiego, obawia się że wysokie ceny warchlaków obniżą popyt na zwierzęta, co doprowadzi do załamania rynku Fot. A.Królak

Zdaniem Jacka Meya, producenta prosiąt z województwa kujawsko - pomorskiego, rekordowo wysokie ceny warchlaków mogą prowadzić do spadku popytu na zwierzęta, a w konsekwencji do załamania rynku.Jacek Mey, rolnik z województwa kujawsko – pomorskiego prowadzi gospodarstwo wyspecjalizowane w produkcji warchlaków. Jego stado podstawowe liczyć ma docelowo 320 loch. Tak duża skala produkcji była możliwa dzięki oddaniu do użytku nowej chlewni. Produkcję w nowym budynku rozpoczęto w drugiej połowie zeszłego roku. Jak mówi nam Jacek Mey, obecne ceny są bardzo dobre, jest jednak pewne „ale”:

- Z mojego punktu widzenia, aktualna sytuacja na rynku jest niezwykle korzystna. Warchlaki w masie 30 kg. planuję sprzedać w cenie 340 zł/szt. Przy bardzo dobrych wynikach rozrodu jakie osiągam w swoim stadzie zapewni to wysoki zysk. Obecna sytuacja cenowa ma jednak również swoją negatywną stronę. Mimo wszystko wolałbym, by ceny były o 40 – 50 zł niższe. Rolnicy wyspecjalizowani w tuczu świń, przy obecnych cenach warchlaków zarabiają bowiem niewiele, lub wcale. Jeżeli aktualna sytuacja dalej się utrzyma, spodziewam się spadku popytu na warchlaki, co pociągnie za sobą spadek cen. Lepiej zarobić mniej, a regularnie, niż obawiać się o to, jakie ceny będą obowiązywały za kilka miesięcy – tłumaczy rolnik.

Rzeczywiście, ceny warchlaków w ostatnich tygodniach znajdują się na rekordowym poziomie. Za krajowe warchlaki o masie 20 kg, trzeba zapłacić 270 - 290 zł. Zwierzęta w masie 30 kg to wydatek rzędu 330 - 340 zł. Jeszcze droższe są warchlaki importowane - bez problemu można znaleźć warchlaki w masie 30 kg, w cenie 360 - 370 zł. Przy obecnych cenach tuczników - wysokich lecz nie rekordowych - zysk z tuczu w cyklu otwartym jest niewielki, lub nie ma go wcale.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • kolega wasz 2017-03-17 21:22:33
  a pan Mey potrzebuje takiej reklamy skoro ma takie dobre warchlaki??ja posiadam stado 250 loch i od 15 lat nie potrzebuje zadnych reklam... a swoja droga ma racje ze cena jest zbyt wysoka.
 • cykl otwarty 2017-03-17 17:59:58
  pan Mey ma rację ,,nie ma na tym zysku ,nawet jak by 50 zeta ,opuscili na prosiaku to rewelacji nie będzie ,musiał by tucznik mocno w górę pójść ,a na to się nie zanosi ,,chcecie handlować prosiakami to niestety trzeba się zyskiem podzielić nikt nie będzie robił za darmo ...sam mam cykl otwarty ,ale widzę że to się nie opłaca ,zaczynam wstawiać maciory ,,zawsze ich parę miałem na pokrycie upadków ,,ale teraz trzeba ze 20 macior wstawić ,,lepiej mieć mniej ale z większym zyskiem ....a nie harować jak wół i nic z tego nie mieć ,,co raz więcej znajomych hodowców zaczyna tak samo myśleć ....
 • jerro 2017-03-17 16:39:49
  Jeżeli są za drogie to niech pan Mey opuści to 50 z ceny i będzie zadowolony, kupcy tez.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!