PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Szansa na powrót mączek mięsno-kostnych?

Szansa na powrót mączek mięsno-kostnych? Możliwy powrót do żywienia świń i drobiu mączek mięsno-kostnych - ale tylko przy krzyżowym skarmianiu; Fot. AK

Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS określa jako jeden z priorytetów naprawy sytuacji na krajowym rynku trzody chlewnej podjęcie działań zmierzających do zezwolenia na krzyżowe stosowanie mączek mięsno-kostnych w żywieniu świń. MRiRW odpowiada w liście, że przychyla się do wprowadzenia takiego zezwolenia.Jacek Bogucki w liście, odpowiadającym na pytania Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej zauważa, że ministerstwo rolnictwa opowiada się za zezwoleniem na stosowanie przetworzonego białka zwierzęcego pochodzącego ze zwierząt gospodarskich innych niż przeżuwacze, poprzez umożliwienie skarmiania krzyżowego, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, tj. po zagwarantowaniu możliwości kontroli, poprzez wdrożenie metod badawczych, pozwalających na określenie gatunkowości przetworzonego białka (obecnie opracowywanych na poziomie laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej).

Jak czytamy w liście do POLSUS, zgodnie z informacjami uzyskanymi w czerwcu 2015 r., plan prac Komisji Europejski w zakresie zakazu żywieniowego obejmuje m.in. ograniczenie restrykcji związanych z zakazem poprzez stosowanie przetworzonego białka zwierzęcego pochodzącego od drobiu w żywieniu trzody chlewnej i stosowanie przetworzonego białka zwierzęcego pochodzącego od świń w żywieniu drobiu. Warunkiem niezbędnym do wprowadzenia zmian i złagodzenia zakazu paszowego jest zwalidowanie metod diagnostycznych pozwalających na określenie gatunkowości wykrytego przetworzonego białka.

Obecnie zwalidowano metodę PCR do wykrywania i identyfikacji DNA białka wieprzowego z zastosowaniem techniki real-time PCR. Zgodnie z informacjami otrzymanymi od Krajowego Laboratorium Referencyjnego – Zakładu Higieny Pasz w PIW-PIB w Puławach,  21 września 2015 r. Laboratorium Referencyjne Unii Europejskiej ds. białek zwierzęcych przekierowało metodę do wszystkich laboratoriów referencyjnych państw członkowskich UE. Od początku roku jest w nich testowana, a opinie na jej temat są wymieniane pomiędzy jednostkami. Uzyskane w ten sposób wyniki pozwolą na podjęcie decyzji, czy opracowana metoda spełnia wymagania w zakresie parametrów charakterystycznych dla metod referencyjnych w zakresie parametrów charakterystycznych dla metod referencyjnych, co pozwoliłoby na zmianę zakazu i umożliwienie krzyżowego skarmiania świń i drobiu przetworzonym białkiem zwierzęcym.

Ponadto na spotkaniu grupy roboczej ds. TSE (zaraźliwych encefalopatii gąbczastych) 26 października 2015 r., Komisja Europejska poinformowała, że w odniesieniu do metody pozwalającej na identyfikację białka pochodzącego od drobiu, która pozwoliłaby na stosowanie tego białka w żywieniu świń oraz przetworzonego białka wieprzowego w żywieniu drobiu, przeprowadzono dotychczas walidacje wewnętrzną. Dalsza walidacja planowana jest na 2016 r.

Zwrócono jednak uwagę, że opracowywanie tej metody jest utrudnione ze względu na różnorodność międzygatunkową ptaków. Każdy gatunek charakteryzuje się odmiennym genotypem, co komplikuje i spowalnia prace nad opracowaniem tej metody. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • obserwator 2016-04-30 17:02:07
  Patrząc z tej strony to napewno i racja w tej materji !!!
 • parody 2016-04-29 19:41:28
  Wysokie koszty rolników i niskie ceny też są niewskazane, nawet jeszcze bardziej
 • OBSERWATOR 2016-04-29 15:17:44
  Ale krówką mączka nie wskazana ,tylko białko roslinne .
 • parody 2016-04-28 20:44:32
  Moje krówki też chętnie zjadły by sobie taką mączkę, zwłaszcza przy tej cenie mleka
 • OBSERWATOR 2016-04-28 18:20:39
  W sparingu mączki kostnej z loby sojowym to raczej ta pierwsza nie ma większych szans !!!!!
 • przepowiednia 2016-04-28 13:00:16
  "świnie świnie zjadać będą,chłop z chłopem spać będzie a baba z babą....."
 • papuga i paw Europy 2016-04-27 21:06:14
  "Obecnie zwalidowano metodę PCR do wykrywania" Co to za język?- "zwalidować"?. Może po polsku by napisać.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!