W Estonii, ASF został potwierdzony w trzech gospodarstwach. Dwa z nich są gospodarstwami komercyjnymi położonymi na terenie powiatu Tartu, w gminie Puhja oraz na terenie powiatu Jarva w gminie Roosna-Alliku. Prowadzona tam produkcja nie była mała, w pierwszym gospodarstwie utrzymywano w sumie 1186 świń (lochy, tuczniki i prosięta). W drugim 478 świń, w tym oczywiście lochy tuczniki i prosięta.  W ostatnim, trzecim gospodarstwie świnie były utrzymywane na własne potrzeby, przyzagrodowo (3 szt.).

Ostatnie ogniska ASF w Estonii zostały potwierdzone badaniami przeprowadzonymi w laboratorium referencyjnym 29 i 30 lipca br.

Estońskie służby weterynaryjne prowadzą dochodzenie epizootyczne, które ma ustalić źródło zakażenia. Należy dodać, że ogniska które wystąpiły w Estonii są zlokalizowane w wyznaczonych obszarach z ograniczeniami, związanymi z występowanie przypadków i ognisk ASF u dzików jaki i u świń.

Z kolei, ostatnie litewskie ognisko, potwierdzone 31 lipca br. wystąpiło w okręgu kowieńskim (Kaunas) w rejonie janowskim (Jonava). W gospodarstwie utrzymywano świnie przyzagrodowo. ASF potwierdzono tam u jednej padłej świni, pozostałe dwie sztuki zostały zabite, a pobrane od nich próbki przekazano do badań.

Ognisko, które wystąpiło u naszych sąsiadów, było zlokalizowane na obszarze objętym ograniczeniami w związku z występowaniem choroby. 

Podobał się artykuł? Podziel się!