PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Tak źle jeszcze nie było. 84 przypadki ASF w ciągu zaledwie tygodnia

Tak źle jeszcze nie było. 84 przypadki ASF w ciągu zaledwie tygodnia Fot. Pixabay,com

Sytuacja związana z ASF dzików pogarsza się z tygodnia na tydzień. W ciągu siedmiu dniu (13 – 19 grudnia) w kraju potwierdzono ponad 80 nowych przypadków choroby, czyli więcej niż w latach 2014 – 2015 łącznie.Huczka, czyli sezon rozrodczy dzików sprzyja szerzeniu się epidemii ASF. I to bardzo wyraźnie. O ile jeszcze kilka tygodni temu w kraju obserwowaliśmy tygodniowo po kilkanaście nowych przypadków pomoru, pomiędzy 13 a 19 grudnia pojawiło się aż 84 nowe zachorowania. To więcej niż przez dwa pierwsze lata obecności pomoru w granicach Polski łącznie. Sytuacja pogarsza się zwłaszcza wokół aglomeracji Warszawskiej, większą liczbę zachorowań obserwujemy jednak także na innych terenach, w tym także na obszarze gmin dotychczas wolnych od przypadków ASF.

Nowym zarzewiem epidemii staje się powiat piaseczyński zlokalizowany na południe od Warszawy. Na tym terenie w ostatnich dniach wystąpiły 24 przypadki pomoru z czego większość (19) pojawiło się na terenie gminy Konstancin-Jeziorna. Pozostałe 5 przypadków odnotowano w gminie Góra Kalwaria. Pierwszy przypadek choroby potwierdzono też w znajdującym się po drugiej stronie Wisły powiecie Otwockim. Pojawił się on w sąsiadującej z powiatem piaseczyńskim gminie Karczew.

Poza tym w okolicach Warszawy pomór pojawił się w powiecie legionowskim (po 3 przypadki w gminach Jabłonna i Wieliszew), warszawskim zachodnim (po jednym przypadku w gminach Izabelin, Stare Babice i Leszno), nowodworskim (jeden przypadek w gminie Czosnów) a jeden przypadek pomoru pojawił się również na terenie samej stolicy.

W województwie mazowieckim pomór pojawił się także w powiecie siedleckim. Jeden przypadek choroby potwierdzono w gminie Przesmyki, cztery zaś w gminie Korczew. Pierwszy przypadek choroby pojawił się również w powiecie sokołowskim (gm. Repki).

Nowych przypadków ASF nie brakuje również w województwie lubelskim. Tradycyjnie już „przoduje” w tym powiat włodawski. Na tym terenie po cztery przypadki choroby potwierdzono w gminach Wyryki i Stary Brus, trzy zachorowania stwierdzono zaś w gminie Włodawa. Osiem nowych przypadków potwierdzono w powiecie bialskim. Wystąpiły one w gminach Konstantynów (1 przypadek), Międzyrzec Podlaski (4 przypadki) i Drelów (3 przypadki). Po jednym nowym przypadku odnotowano w powiecie radzyńskim (gm. Wohyń) i łukowskim (gm. Łuków). W przypadku tego ostatniego powiatu jest to pierwszy jak do tej pory przypadek choroby. Cztery nowe zachorowania pojawiły się także w powiecie parczewskim. Po dwa przypadki pojawiły się w gminach Podedwórze i Milanów.

Uwagę budzi drugi jak do tej pory przypadek pomoru w województwie warmińsko – mazurskim. Pojawił się on w gminie Kalinowo w powiecie ełckim.

Pozostałych 6 nowych zachorowań pojawiło się w województwie podlaskim. Po dwa wykryto w należących do powiatu augustowskiego gminach Bargłów Kościelny i Sztabin, po jednym zaś w gminie Białowieża (pow. hajnowski) i Trzcianne (pow. moniecki).

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (33)

 • rolnik z pow. Płockiego 2017-12-26 17:23:41
  czemu jest tak mało odstrzałów w centralnej polsce mimo ze uprawy są corocznie niszczone
 • Rolnik z Lubelszczyzny 2017-12-24 14:08:57
  NIE MA ŻADNYCH DECYZJI I WYJAŚNIEŃ BRAKU ICH PODEJMOWANIA.
 • Nogew 2017-12-23 18:28:31
  A co na to wszystko Jurgiel, Romanowski i obydwa miszcze intelektu Niemczuki? Wszystko gra znaczy się?
 • nickt 2017-12-23 13:45:32
  Widziano już nad zachodnią Polską drony z oznaczeniami rosyjskimi,jak hurtowo zrzucały kanapki made in ukraine,info potwierdzone.
 • BS 2017-12-23 12:22:34
  Trzeba jeszcze mieć na uwadze ze pojedynczy niby przypadek - to często jest kilka , kilkanaście szt. W 99% są to dziki juz padłe, tyko pojedyncze szt pochodza z odstrzalu !!!!! Nic w dalszym ciagu się nie robi żeby pozbyć się tego dziadostwa , a zobaczycie po Świętach ile będzie przypadków - ja juz się boję 😲😔
 • Rewsr 2017-12-23 09:51:45
  No to w tym tempie to zaraz po nowym roku mamy te cuda pod Poznaniem. Brawo chłopaki. Brawo Puławy i Warszawa też.
 • Małorolny 2017-12-23 09:42:05
  Podczas rozmowy z znajomym myśliwym na leśnej drodze odzikach ¿ Wmawia mi że dzików u nas nie ma przd nami wyszło 14 dzików mówie kur_a popatrz on mówi że ich nie widzi ?. A potem stwierdził że te dziki to nie są ich.
 • Marcel 2017-12-23 09:41:27
  Ciekawe jaki procent tych padłych dzików w tygodniu znajdują , bo to już hurtowo leci
 • putin 2017-12-23 08:58:16
  Kolega robiący usługi kombajnem nakręcił filmik w czasie kombajnowania kukurydzy i jest na nim około 120 dzików . Okolice Tarnowa Podgórnego .
 • jasiu 2017-12-23 08:18:55
  mieszkam w gminie tarnowo Podgórne i po dzikach powinna być historia a tu nic zero odszczałow nie wiem za czym czekać jak się mleko rozleje to będziezapuzno
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!