Huczka, czyli sezon rozrodczy dzików sprzyja szerzeniu się epidemii ASF. I to bardzo wyraźnie. O ile jeszcze kilka tygodni temu w kraju obserwowaliśmy tygodniowo po kilkanaście nowych przypadków pomoru, pomiędzy 13 a 19 grudnia pojawiło się aż 84 nowe zachorowania. To więcej niż przez dwa pierwsze lata obecności pomoru w granicach Polski łącznie. Sytuacja pogarsza się zwłaszcza wokół aglomeracji Warszawskiej, większą liczbę zachorowań obserwujemy jednak także na innych terenach, w tym także na obszarze gmin dotychczas wolnych od przypadków ASF.

Nowym zarzewiem epidemii staje się powiat piaseczyński zlokalizowany na południe od Warszawy. Na tym terenie w ostatnich dniach wystąpiły 24 przypadki pomoru z czego większość (19) pojawiło się na terenie gminy Konstancin-Jeziorna. Pozostałe 5 przypadków odnotowano w gminie Góra Kalwaria. Pierwszy przypadek choroby potwierdzono też w znajdującym się po drugiej stronie Wisły powiecie Otwockim. Pojawił się on w sąsiadującej z powiatem piaseczyńskim gminie Karczew.

Poza tym w okolicach Warszawy pomór pojawił się w powiecie legionowskim (po 3 przypadki w gminach Jabłonna i Wieliszew), warszawskim zachodnim (po jednym przypadku w gminach Izabelin, Stare Babice i Leszno), nowodworskim (jeden przypadek w gminie Czosnów) a jeden przypadek pomoru pojawił się również na terenie samej stolicy.

W województwie mazowieckim pomór pojawił się także w powiecie siedleckim. Jeden przypadek choroby potwierdzono w gminie Przesmyki, cztery zaś w gminie Korczew. Pierwszy przypadek choroby pojawił się również w powiecie sokołowskim (gm. Repki).

Nowych przypadków ASF nie brakuje również w województwie lubelskim. Tradycyjnie już „przoduje” w tym powiat włodawski. Na tym terenie po cztery przypadki choroby potwierdzono w gminach Wyryki i Stary Brus, trzy zachorowania stwierdzono zaś w gminie Włodawa. Osiem nowych przypadków potwierdzono w powiecie bialskim. Wystąpiły one w gminach Konstantynów (1 przypadek), Międzyrzec Podlaski (4 przypadki) i Drelów (3 przypadki). Po jednym nowym przypadku odnotowano w powiecie radzyńskim (gm. Wohyń) i łukowskim (gm. Łuków). W przypadku tego ostatniego powiatu jest to pierwszy jak do tej pory przypadek choroby. Cztery nowe zachorowania pojawiły się także w powiecie parczewskim. Po dwa przypadki pojawiły się w gminach Podedwórze i Milanów.

Uwagę budzi drugi jak do tej pory przypadek pomoru w województwie warmińsko – mazurskim. Pojawił się on w gminie Kalinowo w powiecie ełckim.

Pozostałych 6 nowych zachorowań pojawiło się w województwie podlaskim. Po dwa wykryto w należących do powiatu augustowskiego gminach Bargłów Kościelny i Sztabin, po jednym zaś w gminie Białowieża (pow. hajnowski) i Trzcianne (pow. moniecki).

Podobał się artykuł? Podziel się!