Można powiedzieć, że ten rok nie sprzyja biciu rekordów cenowych w skupach wieprzowiny. Dużo w tym względzie popsuło wystąpienie afrykańskiego pomoru świń na terenie naszego kraju.

- Na europejskim rynku zwiększyła się presja podaży mięsa wieprzowego. Jedną z przyczyn jest fakt, że w niektórych krajach Wspólnoty pogłowie świń przestało spadać. Dodatkowo zmniejszył się eksport wieprzowiny na rynki krajów trzecich z powodu ASF - tłumaczy profesor.

Jednocześnie podkreśla, że w zeszłym roku UE wyeksportowała poza swoje granice ok. 2,4 mln ton mięsa wieprzowego. - W tym roku część z tej wartości pozostanie w obrocie na unijnym rynku, ze względu na restrykcje jakie wprowadzili nasi wschodni sąsiedzi po wykryciu ognisk ASF.

Mimo trudnej sytuacji w zakresie eksportu wieprzowiny, sezonowy wzrost cen w skupach trzody chlewnej powinien być również obserwowany w tym roku. - Ceny powinny już pod koniec czerwca zacząć systematycznie rosnąć, ale nie będą to poziomy wyższe niż w zeszłym roku - mówi prof. Stańko.

Z kolei, w tym tygodniu w skupach wieprzowiny, z którymi kontaktuje się serwis farmer.pl dominują niewielkie wzrosty cen. W klasyfikacji EUROP cena tusz w klasie E mieści się w przedziale od 6,15 do 6,9 zł/kg netto. W większości zakładów ceny wzrosły o 10 gr/kg netto.

Damian Kamiński, specjalista ds. skupu ZM Łagrom, zwraca uwagę na to, że ceny skupu w zeszłym roku w tym samym okresie były prawie o złotówkę wyższe niż teraz. - Rok temu za tusze w klasie E płaciliśmy ok. 7,5 zł/kg netto, dzisiaj cena wynosi 6,6 zł/kg netto. W miesiącach letnich prawdopodobnie będzie można liczyć na więcej. Jak co roku towaru o tej porze roku jest mniej, więc ceny powinny delikatnie wzrosnąć.

Podobał się artykuł? Podziel się!