Rosyjskie władze weterynaryjne zgłosiły kolejnych 13 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w różnych regionach kraju. Zakażone wirusem były dziki ale również świnie utrzymywane w prywatnych gospodarstwach.

Raport Rosselhoznadzor dla Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) stwierdza, że liczba przypadków już w październiku jest wyższa niż we wcześniejszym miesiącu.

Raport stwierdza, że na razie w tym miesiącu 392 świń i dzików zostało określonych jako podejrzane o zarażenie wirusem z czego 92 przypadki zostały zgłoszone do służb weterynaryjnych jako zwierzęta chore. Z tych 92 chorych zwierząt 81 szt. zostało znalezionych jako martwe.

W tej grupie 392 przypadków  podejrzanych o ASF znajdowało się 54 dzików. W tym 10 sztuk było chorych, a pozostała część została oznaczona jako podejrzane o zarażenie.

Największa liczba nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń jest notowana w europejskiej części Rosji. Służby weterynaryjne starają się aktualnie powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby w obwodach Biełgorod, Woroneż, Kursk, Tambov, Lipieck, gdzie znajdują się duże kompleksy produkcyjne i hodowlane świń.

Podobał się artykuł? Podziel się!