Obowiązek zaopatrywania każdego przemieszczenia świń w świadectwo zdrowia wprowadziło znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia programu zwalczania choroby Aujeszkiego u świń.
Zdaniem Głównego Lekarza Weterynarii informacja ta pozwoli lekarzom przewidzieć czas konieczny na przybycie do stada, zbadanie świń i wystawienie świadectwa zdrowia, a w przypadku przemieszczania świń do innego stada, położonego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, weryfikację statusu tego stada.

Ponadto, lekarze będą mogli tak zaplanować dzień pracy, aby świadectwo zdrowia w miarę możliwości było wydawane „przy okazji” wykonywania innych zaplanowanych czynności w ramach realizacji programu zwalczania choroby Aujeszkyego, co pozwoli zmniejszyć koszty dojazdu wliczane do opłaty za wystawienie tego świadectwa.
Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się także z prośbą do lekarzy weterynarii bezpośrednio zaangażowanych w realizację programu zwalczania choroby Aujeszkyego, aby rozliczenie kosztów poniesionych za wystawienie świadectw zdrowia odbywało się racjonalnie tj. w sposób możliwie minimalizujący koszty ponoszone przez rolnika w związku z koniecznością dojazdu weterynarza w celu wystawienia takowego świadectwa.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!