Pierwotnie, uruchomienie aukcji planowano na początek kwietnia. Organizatorzy zdecydowali się jednak na przesunięcie rozpoczęcia pierwszej sesji do czasu poprawy sytuacji na rynku żywca wieprzowego. Teraz rosnące ceny tuczników spowodowały, że zainteresowanie aukcją jest spore.

Michał Jerzak – WGT: - jak popatrzymy na pierwszą sesję, gdzie ofert sprzedaży było, o ile dobrze pamiętam, 7, to to już jest niezły wynik, bo jeszcze nikt nie mógł zobaczyć, jak to funkcjonuje, a już pojawiły się oferty.

Organizatorzy zapowiadają, że w kolejnych przetargach, liczba wystawianych do sprzedaży zwierząt na pewno będzie wyższa, a cykliczność organizowanych sesji pozwoli na określenie rzeczywistych cen rynkowych.

Jan Biegniewski –„POLSUS”: - ponieważ poprzez Internet jest możliwość korzystania z tych ustaleń przez wszystkich producentów i odbiorców, więc w ten sposób te warunki cenowe mogłyby być stosowane i propagowane w całym kraju.

O taką formę sprzedaży od dawna zabiegały Izby Rolnicze i Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”. Liczą, że internetowe aukcje zainteresują rolników zrzeszonych w grupach producentów rolnych. Lista uczestników aukcji wciąż jest otwarta. Wystarczy rejestracja oraz ukończenie kursów przygotowujących do poruszania się po internetowej platformie giełdy towarowej.

Źródło: Radosław Bełkot/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!