PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Tylko 17 gospodarstw skorzysta z pomocy finansowej w ramach programu bioasekuracji

Tylko 17 gospodarstw skorzysta z pomocy finansowej w ramach programu bioasekuracji Z pomocy finansowej kierowanej do rolników z terenów Podlasia, objętych programem bioasekuracji skorzysta jedynie 17 gospodarstw. fot. id

Autor: Iwona Dyba

Dodano: 28-11-2015 08:12

Tagi:

Jak informuje ARiMR z pomocy finansowej kierowanej do rolników z terenów Podlasia, objętych programem bioasekuracji skorzysta jedynie 17 gospodarstw. Przysługujące rolnikom pieniądze zostaną wypłacone do końca 2015 r.Rolnicy, którzy zdecydowali się wdrożyć w swoich gospodarstwach program bioasekuracji – nie zrezygnowali z chowu i hodowli świń, mogli ubiegać się o udzielnie pomocy finansowej na jego wdrażanie.

Wnioski należało składać do 10 listopada br. w powiatowych oddziałach ARiMR.

Pomoc ta jest udzielana w formule de minimis i skierowana jest do producentów rolnych, w których gospodarstwach utrzymywane są świnie w średniej rocznej liczbie powyżej 50 sztuk. Celem pomocy jest refundacja maksymalnie 50 proc. wydatków (wymienionych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dn.11.09.2015r., Dz.U. z dn.13.10.poz.1608).

W ramach wsparcia można otrzymać częściowy zwrot wydatków poniesionych m.in.: na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych.

Do wniosku można było zaliczyć koszty poniesione od dnia wprowadzenia programu do dnia złożenia wniosku.

Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podanych serwisowi farmer.pl, do dn. 25.11.2015 r. tylko 17 wniosków wpłynęło do powiatowych oddziałów Agencji - opiewających w sumie na kwotę 42.775,48 zł.

Być może zainteresowanie rolników, którzy mogli ubiegać się o taką pomoc byłoby wyższe, gdyby kwalifikowana dla wniosku średnia roczna liczba utrzymywanych świń w gospodarstwie, byłaby mniejsza niż 50 sztuk.

Programem bioasekuracji jest objętych 18 gmin w czterech powiatach woj. podlaskiego. Z tych terenów do programu bioasekuracji nie przystąpiło 238 gospodarstw, co stanowiło ok. 15 proc. wszystkich gospodarstw objętych programem. Ich właściciele otrzymali odszkodowania za zabite zwierzęta oraz rekompensaty za zaprzestanie utrzymywania trzody chlewnej, które będą im wypłacane również w kolejnych latach, do 2018r.

Rekompensata to średnioroczna stawka za jedną sztukę, która wynosi 100zł. Jak informuje ARiMR stawka nie będzie podlegać waloryzacji i wyniesie 400 zł w całym programie za sztukę. Roczny koszt programu wynosi 758.700 zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • Bobek 2015-11-30 07:03:18
  Rolnicy na unii najwięcej skorzystali każdy to wie. Przed unią to tylko c-360 i c-328 na polach było widac i stare siewniki poznaniaki. Narzekacie tylko wciąż. Nikt was nie zwolni , Jak jakis rolnik nie ma hodowli to robi nawet tylko 2 tyg w roku wiem po sobie i po paru sąsiadach. Po co howacie swinie jak nie warto, howajcie kurczaki, siejcie rzepak, myślcie idzcie dorobic w robocie na pensji itp!Paliwo po 2 zł za litr odliczać VAT23% i akcyzę 0,95zł, niski KRUS, Na ha będzie: JPO 110 euro, 74 euro za zazielenienie, dodatkowo 41 euro na ha w przedziale 3-30 ha. Czyli maksymalnie w gospodarstwie do 30 ha będzie przypadało ok. 221 euro na ha. Właściciel gospodarstwa mniejszego niż 3 ha otrzyma 184 euro na ha.
  I czego kłamiecie ??? jeszcze jak masz bydło to dostaniesz więcej jak masz 3 szt bydła i więcej, do strączkowych masz 500 zł dodatkowo dopłaty. Jak ci sie nie opłaca robić to sprzedaj ziemie lub się przekwalifikuj na inny zawód. W miescie tracą robote i musza sie przekwalifikowac. a rolnicy tylko narzekają zamiast MYŚLEĆ , DZIAŁAC
 • do bauer 2015-11-29 20:51:56
  @bauer sie usmialem. Ale ty bajki piszesz. Moze jeszcze na tej 6 klasie ta pszenica po 8 ton sypie? Czlowieku ty nie masz zielonego pojecia o czym ty piszesz. Przepisales wyliczenia doplat ze strony agencyjnej i kozaczysz a tak naprawde nie masz zielonego pojecia o rolnictwie. Pewnie, jak cos się nie opłaca to sie tego nie robi. Kwestia taka ze hodowla trzody jest oplacalna wszędzie tylko nie unas. No człowieku jakie sa ceny unas a jakie w Niemczech? Kto kantuje ze tam sie oplaca a unas nie? Porównaj sobie ceny zywca czarno na białym. A co do drobiu to zobacz po ile jest żywiec drobiowy. Śmiech na sali
 • imen 2015-11-29 15:01:38
  @bauer przestań grać w farmę i głupot nie pisz .
 • rysiu 2015-11-29 13:53:08
  Mieszczuch - To moze bauer wytłumaczy ci dlaczego przeszedł na zus skoro w krusie w waszej ocenie jest zawsze tak dobrze? xD Idzie powiązać prace w gospodarstwie z inna praca stosując inny rodzaj umowy i podlegać nadal ubezpieczeniu krus. Podejrzewam ze wiąże sie to z tym ze na chorobowym ktos sobie dorobi na roli i jeszcze kasę z chorobowego nie mala dostanie a pyzatym emeryturka tez inaczej bedzie naliczona oto cala sprawa. Ile masz hektarów bauer ze tak wszystko ci pięknie wychodzi - w dwa tygodnie uporasz się z wszystkimi pracami ? Jest to typowe podejscie kogoś kto ściemę wali albo ma 5 ha.
 • do bauer 2015-11-29 13:23:20
  A ja nic nie brałem o co ci chodzi koleś? Mowie o realiach jak jest. A co do młodego rolnika to nic o nim nie wspominałem wiec doskonale wiem ze musi byc na krusie a co więcej jest zmuszany do przejacia na vat w przypadku ubiegania się o premie - takze to uważasz za rowna konkurencje gdzie inni nie musza? Co to kogo obchodzi tak w ogole jak kto się rozlicza? No i dobrze ze zawiesiles krus a co do roślin to uwierz mi ze idąc tokiem twojego rozumowania to jak każdy zrezygnuje z hodowli to te twoje "plody rolne" lepiej zaoraj niz zbieraj - prognoza na kolejne lata. Bo ci pensji nie wystarczy na dolozenie do produkcji. Pytanie tez na jakich kto gruntach gospodaruje bo to ma istotne znaczenie. Do mieszczuch - czy ktos tu wspomina o przeinwestowaniu? Rzucalem ogólnikami do czego doprowadzila unia - ty widzisz wiecznie nowe traktory a ja widze ceny ktore w momencie wejścia do uni diametralnie podskoczyly. Powiedz mi po co sa uruchamiane programy na budowę chlewni skoro w tym momencie jest to nie oplacalne. Juz wole żebyś ty dostał te pieniadze na założenie biznesu niz na otwieranie programów które są bezsensowne. Banki sie cieszą nic poza tym i zawistni ludzie którzy wiecznie widza nowe traktory. Ja nie mam kredytów ani z niczego nie korzystałem bo studiuje i nie mam z rolnictwem do czynienia. . Moja rodzina jest z tym zwiazana i widzę jak to wygląda. Producent trzody powinien zarabiać jak każdy inny a nie dokładać z produkcji roślinnej - jak wg was jest to podejscie nienormalne to nie ma o czym gadać. A czy rolnicy wiecznie narzekają? Wydaje mi sie ze wszyscy równie dużo narzekają tylko taka opinia wśród miastowych sie narodzila o ludziach na wsi. Dziwicie sie ze hodowca który sam jest sobie żeglarzem chce zarobić? Przeciez o to chodzi w pracy. Dużo osob zostaloby w rolnictwie gdyby rynek byl stabilny. Konkurowanie z zachodem jest śmieszne dlatego powinien reagować rząd. Porównajcie sobie ceny w Niemczech i Polsce na żywca? Przeciez to jest ewidentna zmowa zakładów i w tym tkwi problem a nie w samych rolnikach.
 • do bauer 2015-11-29 11:43:06
  Skoro taki z ciebie znawca prowu itp to doskonale powinieneś wiedzieć ze jak ktos brak ten piękny traktor za pieniadze z uni to musi utrzymać cala produkcje choćby sral w gacie. Jak dobrze się orientujesz to analizy i prognozy cen czegokolwiek na rynku rolnym jest absurdalne dlatego w dużej mierze wszyscy opierają sie na zalozeniach ze gorzej byc nie może w momecie kiedy korzystał z dofinansowania. Co więcej od momentu wprowadzenia wszelkich zapomóg w tej staci prowu wartość maszyn wzrosła co najmniej o polowe i to o ta polwe ktora daje nam Unia. Sam pisze z ze sobie dorabiasz czyli robisz na czarno bo nie zgodne jest oplacanie krusu i pracowania w innym zakladzie który powinien oplacac ci zus - powinieneś iść na siebie nakablowac skoro jestes taki cwany. Piszesz również o doplatach dla bydla a jeszcze wczesniej o rezygnacji z jakiejkolwiek hodowli wiec jak to jest z toba? Nie idzie przewidzieć rynku wiec równie dobrze ceny budka mogą spaść diametralnie za kilka miesięcy i co wtedy? Twoja teza zostanie obalona- wrozysz z fusów. Pieniądz liczy sie teraz a nie za sto lat jak robią to analitycy finansowi i inne tego typu instytucje. Uważasz ze lepiej jest sprzedać wszystko i zrobić konkurencje na rynku pracy innym? No to gratuluje inteligencji bo taki stan rzeczy doprowadzi do jeszcze większych absurdów w zakładach pracy a nawet i do wzrostu bezrobocia. Twoim zdaniem pomoc rolnika jest bezsensowna? Nikt nie chce dokładać do interesu - a skoro unia wpakowała rolników w takie bagno to teraz niech wszystkich wyciąga. Każdy chce godnie zyc i godnie zarabiać , czepiasz sie krusy a to wlasnie takich jak ty powinni najszybciej zwalczać. Szary rynek zabija budżet państwa a państwo nie robi nic w tym temacie. Co doplaty zrobily z cenami ziemi na rynku rolnym? Czy ty tego nie widzisz czy tylko udajesz? Co do nowych maszyn i traktorow to gwarantuje ci ze one jeszcze pracują na gospodarstwach tylko tak jak i ty kupisz sobie nowe auto tak rolnik chce zainwestować w swoje zaplecze pracy. Niestety długoterminowe analizy prognozy maja sie ni jak do tego co robi z wszystkimi rolnikami lobby dużych korporacji i wolny rynek. Raz jest dobrze raz jest zle ale w odstępie długiego czasu sutuacja dla na rynkach moze doprowadzić do tego ze to wlasnie mieszczuch będą musiały sie bać o swoje stolki bo ludzie ze wsi zrobia im konkurencje na rynku pracy a z tego ci widac to wcale wies nie jest taka głupia jak wszyscy sobie mysla. Wiec przyhamuj troche z tymi swoimi teoriami i uczciwie sie zdecyduj co ty chcesz robic jak ci nie pasuje gospodarowanie to tak jak mówisz sprzedaj wszystko i pasuje a niebwtracasz sie w dyskusje z której wynika tylko tyle ze rolnik musi mataczyc zeby przeżyć. Rząd przede wszystkim powinienn zajac sie w jakis sposob rozlozeniem marży z wyrobów na caly lansuch logistyczny produkcji czy to trzody czy to budka czy mleka. Nie powinno to wyglądać w taki sposób ze z tej samej jednostki sprzedażowej zarabia tylko Pan X ktory to kupi cos poniżej kosztów i sprzeda z większą marza? Waszym zdaniem tak powinien wyglądać wolny rynek? Jak w kazdej branży by tak bylo to każdy poczolby sie jak zeroo chociasz wiedziałby ze to jego udział w tym całym cyklu byl największy. Nawet na produkcji w jakimś zakladzie pracy najwieksza role odgrywa pracownik na najniższym szczepku ktory jest specjalista w swojej branży. Dajmy na to ze robi cos dobrze a wywalają go z pracy bo szef mówi ze sie nie opłaca tego robic bo rybek sie zmienił. Przeciez to jest chore i wlasnie wbrew takim działania jestem. Problem w miastach jest taki ze im dużo ciężej jest się zjednoczyć w walce z takimi działaniami gospodarstw rodzinnych jest dużo więcej i chyba najbardziej chodzi tu o swego rodzaju zawiść z braku możliwości zmian osob które pracują gdzies w zakładach.
 • arszczecin 2015-11-29 11:36:36
  kto to jest was?
  boję się że otumanione społeczeństwo nie zobaczy kto za ten dzisijeszy bu...el odpowiada
 • rysio 2015-11-29 11:00:45
  boisz sie ze petru was przebije ?
 • arszczecin 2015-11-29 10:21:27
  Zobaczcie co się działo na portalu przed wyborami. Jakiś troll wklejał cały czas ten sam tekst. Że wieśniaki nie płacą zusu podatków dostają wysokie dopłaty, jak tylko krowa pierdnie już jest odszkodowanie. jeszcze paliwo i że pospólstwo głosuje na psl.

  Zauważcie że po samych wyborach ucichł. Czyżby mocodawcy mieli problemy i nie wiedzieli co dalej? u Pracodawcy zmieniał się szef? nie wiadomo co będzie?

  Zobaczcie co się dzieje teraz. Od kilku dni ktoś znów troluje. Cały czas to samo.
  Pojawiają sie wpisy że tydzień po wyborach winien jest jurgiel. I że jeszcze za peselem zapłaczecie.

  Teraz popatrzcie co robi psl w mediach. Płacze nad planami rządu, potwierdza że ws ziemi jest ok, że dopłaty ok, że jest super.


  Niezwykle subtelny marketing szeptany.
  a petru jest w każdej tv minimum 2 godziny dziennie :P
 • farmer8 2015-11-28 23:07:38
  Najlepiej byloby do Holandii albo Danii takiego kabana dostarczyć, chociaz Niemca tez by nie zaszkodzilo, ciekawe jak wtedy ceny by sie miały. Nam asf spowodował 3 letni zakaz handlu z innymi rynkami - juz widzę jak mieliby taki sam zakaz w Niemczech wprowadzić.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.25.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!