Ceny trzody chlewnej w tym tygodniu w skupach, z którymi kontaktuje się serwis farmer.pl nie napawają optymizmem. Większość zakładów obniżyła swoje cenniki w porównaniu do ubiegłego tygodnia (28 tydz. 2014 r.).

Powodem tej sytuacji jest po części dobra dostępność mięsa wieprzowego za naszą zachodnią granicą. Dyrektor Handlowy ZM Łagrom zwraca uwagę w rozmowie, na to że w tym tygodniu znacznie zwiększyła się podaż świń w Niemczech i w Belgii, cena tamtejszych tusz jest już w tym tygodniu niższa. To powoduje, że nasz rynek również jest zmuszony, aby skorygować cenę.

W większości zakładów mięsnych, z którymi kontaktuje się redakcja, ceny tusz w tym tygodniu (28 tydz.2014 r.) w klasyfikacji EUROP uległy obniżkom o 10 - 20 gr/kg. Za tusze w klasie E zakłady mięsne płacą od 6,35 do 7,15 zł/kg netto.

Na rynku niemieckim w tym tygodniu obserwowana jest spora niepewność. ISN, czyli niemieckie stowarzyszenie producentów trzody chlewnej, zwraca uwagę, że - ceny ciągle się wahają, a podaż świń na niemieckim rynku w zupełności wystarcza na pokrycie potrzeb tamtejszych zakładów mięsnych. Szybko można było to zauważyć po spadku średniej ceny tusz wieprzowych jakie odnotowano na początku tego tygodnia (do poziomu 1,696 euro/kg netto).

Podobna sytuacja dotyczy Holandii, Danii, Belgii i Austrii, gdzie ceny tusz tydzień do tygodnia obniżyły się o 2 do 4 eurocentów na kg tuszy (o mięsności min. 56 proc.).

ISN ocenia, że sytuację na unijnym rynku wieprzowiny mogłoby rozluźnić przywrócenie eksportu na rynek rosyjski. Jak na razie Rosjanie mają plany aby pozwolić na import wieprzowiny z 14 krajów UE. W przypadku dużych eksporterów jak Holandia, Dania, czy Hiszpania, powrót na tamtejszy rynek na pewno spowodowałby spore ożywienie w cenach wieprzowiny w krajach całej UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!