Szacowana ilość wieprzowiny, która powędrowała na Ukrainę w ciągu ostatnich dwóch miesięcy to 13,6 tys. ton o wartości 24,7 mln USD.

Warto zauważyć, że Ukraina importuje obecnie głównie tańsze i niższej jakości mięso wieprzowe, które może być sprzedawane średnio o 30 proc. taniej, niż mięso pochodzące od świń z tamtejszych gospodarstw. W związku z tym ukraińscy producenci trzody chlewnej napotykają duże utrudnienia w związku ze sprzedażą swoich zwierząt po opłacalnej cenie. Taka sytuacja oczywiście nie sprzyja rozwojowi sektora produkcji i hodowli trzody chlewnej – alarmują analitycy Grain Ukraine.

Średnia wartość importowanych produktów wieprzowych to około 2,04 USD/kg. Z kolei przeciętne ceny kilograma ukraińskiej wieprzowiny to 2,73-2,79 USD/kg – podał ukraiński urząd statystyczny Gosstat.

Ponieważ większość ukraińskich konsumentów przy dokonywaniu zakupów kieruje się głównie ceną. Dlatego import taniego mięsa ciągle cieszy się dużym zainteresowaniem tamtejszych przedsiębiorców. Podobał się artykuł? Podziel się!