- Prowadzimy negocjacje z Dyrekcją Generalną Komisji Europejskiej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów (DG SANCO) oraz z FAO w celu zapewnienia pomocy finansowej, którą przeznaczylibyśmy na różne działania związane ze zwalczaniem rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń – powiedział szef ukraińskich służb weterynaryjnych i fitosanitarnych Gosvetfitoslujba, Volodymyr Gorzheev.

Gorzheev zaznaczył także, że kwota dokładnie została przedstawiona, a fundusze zostałyby głównie przeznaczone na budowę laboratoriów i zakup odpowiedniego sprzętu.

- Jeżeli pieniądze zostaną przyznane Ukrainie to z tych funduszy powstaną dwa laboratoria, w dwóch różnych częściach kraju wyposażone w nowoczesne narzędzia diagnostyczne z możliwością wykonywania testów PCR, które szybko pozwoliłyby zidentyfikować wirusa – dodał Gorzheev.

Technika PCR pozwala na szybkie powielenie wybranego fragmentu DNA, a następnie określenie jego długości. Za jej pomocą można także stwierdzić czy poszukiwana sekwencja, w ogóle znajduje się w próbce.

- Kraje Unii Europejskiej wyraziły duże zaniepokojenie nowym ogniskiem wirusa ASF na Ukrainie, dlatego nasz kraj już po samym pojawieniu się chorych świń na Zaporożu otrzymał propozycję pomocy w identyfikacji wirusa. Dlatego liczymy na pozytywną decyzję FAO i KE odnośnie przyznania pomocy – podkreślił szef Gosvetfitoslujba.