Według danych Państwowego Urzędu Statystyki Ukrainy pogłowie świń w Ukrainie w marcu 2008 r. spadło o 18 proc. w porównaniu z odpowiednim okresem 2007 r. Przy tym większy spadek odnotowano w przedsiębiorstwach rolniczych - o 19 proc., gdy w gospodarstwach domowych tempo zmniejszenia było niższe i wyniosło 17 proc. To największy spadek pogłowia świń od 2004 r.

W wyniku tego, na początku marca gwałtownie zdrożała wieprzowina we wszystkich regionach kraju. Skutki tego zjawiska już odczuły zakłady przetwórcze. Według danych czasopisma "Monitoring rynków mięsa i produktów mięsnych", w pewnych obwodach wzrost cen na świnie drugiej kategorii wyniósł ponad 60 proc. Wzrost cen na krajową wieprzowinę, zgodnie z informacją ekspertów, jest przyczyną zwiększenia dostaw tego surowca z Polski, w tym, legalnego importu wieprzowiny do zachodnich regionów Ukrainy.

Przedstawiciele Stowarzyszenia "Ukraiński Klub Biznesu Rolnego" (UKBR) zaznaczają, że przyczyną zwiększonego uboju świń jest nie tylko wzrost kosztów własnych hodowli, lecz również faktyczne zaprzestanie w styczniu i w lutym 2008 r. państwowej pomocy dla branży mięsnej.

Źródło: Podobał się artykuł? Podziel się!