Decyzja ukraińskich władz została wydana po tym jak Rosselkhoznadzor poinformował, że mięso i produkty mięsne ze świń które były zakażone afrykańskim pomorem świń trafiły do kilku regionów Rosji, w tym do miast Briańsk, Orenburg, także na Ural i w rejonie Kurska.
Produkty skażone ASF pochodziły z jednego z rosyjskich zakładów mięsnych, którego zaopatrzenie w wieprzowinę i produkty wieprzowe obejmuje 4 proc. produkcji wieprzowiny w tym kraju.

Ukraina szybko zareagowała wprowadzeniem zakazu przywozu zwierząt, mięsa i produktów wieprzowych z Rosji. Decyzja była uzasadniona, bo skażone mięso wirusem ASF może być powodem zakażenia świń i dzików, jeżeli takie mięso zostanie zjedzone przez kolejne zwierzęta.

Często do zakażeń na tej drodze dochodzi, gdy rolnicy skarmiają odpadki swoim świniom, lub gdy te odpadki są wyrzucane w miejscach gdzie bytują dzikie zwierzęta. Przykładowo w mięsie mrożonym od świń zakażonych wirus przeżywa 1000 dni, w mięsie suszonym - 300 dni, w mięsie solonym 182 dni, a w mięsie mielonym 105 dni. Najczęstszą bramą wejścia zarazka do organizmu jest przewód pokarmowy, zakażenie może nastąpić także przez drogi oddechowe i uszkodzoną skórę.

Podobał się artykuł? Podziel się!