Jednym z problemów występujących na porodówkach jest fakt, iż lochy i prosięta mają zróżnicowane wymagania termiczne: oseski, szczególnie w pierwszych dniach życia wymagają zapewnienia temperatury rzędu 30 – 32ºC, lochy natomiast preferują znacznie niższą wartość temperatury powietrza. Za optimum termiczne dla loch uważa się zakres 18 – 20 ºC. O ile latem bez większych problemów można zapewnić optymalny dla osesków poziom temperatur, to sprawa ta gorzej przedstawia się w przypadku macior. Nie każdego producenta stać jest bowiem na zakup kosztownej instalacji schładzania powietrza, a w wielu starszych obiektach również działanie systemu wentylacji może pozostawiać wiele do życzenia. Tymczasem wysokie temperatury panujące na zewnątrz chlewni wpływają na nagrzanie powietrza również w środku obiektu. Niestety, zjawisko to nie pozostaje obojętne dla kondycji zdrowotnej prosiąt: w wyniku nadmiernego nagrzania pomieszczeń często obserwuje się spadek apetytu u macior: przyjmuje się, że każdy stopień Celsjusza powyżej temperatury optymalnej, to 40 g mniejsze pobranie paszy przez maciorę. Bezpośrednio odbija się to na ilości produkowanego mleka, a stąd już prosta droga nie tylko do zahamowania wzrostu, ale również spadku odporności osesków. Zwiększa to ryzyko występowania kolibakteriozy i innych zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, które nierzadko kończą się upadkiem znacznej części miotu i wyraźną stratą dla producenta.


Chcąc uniknąć tego zjawiska przede wszystkim powinniśmy zadbać o prawidłowe żywienie macior. Chodzi tu nie tylko o zachowanie odpowiedniej wartości odżywczej mieszanki, ale również jej smakowitość. Pasza zawierająca w swoim składzie komponenty niechętnie zjadane przez lochę dodatkowo może obniżyć pobranie mieszanki. Zapewnijmy również zwierzętom nieograniczony dostęp do wody – umożliwi to schłodzenie organizmu ale także poprawi wyjadanie paszy. Zadbać powinniśmy również o to, by elementy dogrzewające strefę dla prosiąt były zamontowane precyzyjnie. Może się bowiem okazać, że promiennik mający za zadanie podwyższenie temperatury w gnieździe dla prosiąt, ogrzewa również lochę, co dodatkowo pogarsza sytuacje.


Omówione rozwiązania są jednak środkami typowo doraźnymi - jeżeli problemy z utrzymaniem optymalnej temperatury powtarzają się regularnie warto rozważyć inwestycję w wydajnie działający system wentylacji lub chłodzenia powietrza wewnątrz porodówki. Ograniczenie strat będących wynikiem przegrzania macior sprawi, że inwestycja ta okazać się może całkowicie uzasadniona.

Podobał się artykuł? Podziel się!