Zatuczenie to jedna z głównych przyczyn przedwczesnego brakowania knurów ze stada. Nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej prowadzi do spadku popędu płciowego i pogorszenia sprawności samca. Szczególnie często spotyka się przypadki zaburzeń funkcjonowania kończyn tylnych, przez co skuteczne pokrycie lochy jest w praktyce niemożliwe. Niestety głównym czynnikiem który powoduje zatuczenie są błędy popełniane w zakresie żywienia knurów. Przez lata jedną z przyczyn tego stanu rzeczy był brak mieszanek dedykowanych dla knurów na rynku. W ostatnim czasie pojawiły się jednak tego rodzaju pasze oferowane chociażby przez „Golpasz” czy „Piast”.
W praktyce często spotyka się także żywienie knurów mieszankami paszowymi przeznaczonymi dla loch karmiących: pasze takie charakteryzują się bowiem składem chemicznym zbliżonym do zapotrzebowania knurów. Równie dobrze mieszanki dla knurów można przygotować jednak samodzielnie. Przygotowana mieszanka powinna charakteryzować się zawartością energii metabolicznej na poziomie 12,5 – 12,6 MJ/kg, oraz koncentracją białka wynoszącą około 160 g/kg. Ważny jest odpowiedni stosunek lizyny do metioniny z cystyną, który odpowiada za utrzymanie odpowiednio wysokiego libido. Powinien on wynosić 1:0,7. Ważne jest także wzbogacenie paszy w makro- i mikroskładniki. Wapń i fosfor odpowiadają za wytrzymałość kośćca, cynk za dobry stan racic, a selen zapewnia wysoką jakość nasienia.
Oprócz składu mieszanki ważna jest również wielkość dawki pokarmowej. W okresie zimowym zapotrzebowanie knurów na składniki odżywcze jest nieco wyższe, dlatego w tym okresie knury powinny dobowo spożywać około 3 kg paszy. Dawkę należy ograniczyć wiosną i latem, powinna ona wynosić wówczas około 2,5 kg.
Knury dobrze tolerują surowce których nie można wykorzystać w wysokich dawkach w żywieniu młodych zwierząt, takie jak żyto, śruta rzepakowa czy owies. Ze względu na wysoką zawartość włókna, użycie ostatniego z wymienionych komponentów jest szczególnie korzystne: włókno daje samcom uczucie sytości i zapewnia prawidłową pracę przewodu pokarmowego.
W żadnym wypadku nie należy natomiast w przypadku knurów stosować żywienia ad libidum, ani skarmiania mieszanek przeznaczonych na okres tuczu. Grozi to bowiem zatuczeniem knura i skróceniem okresu jego użytkowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!