W budynkach wyposażonych w prawidłowo działający system wentylacji, ryzyko powstania przeciągu jest minimalne. Instalacje te są projektowane bowiem tak aby powietrze wnikające do obiektu nie spadało bezpośrednio na zwierzęta, a stopniowo mieszało się z powietrzem zużytym. Dzięki temu najczęściej nie grozi nam narażenie trzody na działanie przeciągu. Niestety w wielu starszych budynkach systemy wentylacyjne są mało wydajne. Wymusza to na producentach konieczność otwierania okien, tak aby stały się one dodatkowym elementem doprowadzającym do chlewni świeże powietrze. Niestety działanie takie często prowadzi do powstania przeciągów, które szczególnie dla młodych zwierząt (prosięta i warchlaki) bywają groźne. Strugi chłodnego powietrza bezpośrednio opadające na zwierzęta prowadzić mogą do wychłodzenia organizmu i spadku odporności co w przypadku młodych zwierząt zwiększa ryzyko występowania biegunek i zaburzeń ze strony układu oddechowego. Przeciągi szkodzą również starszym zwierzętom, choć nie są one tak wrażliwe jak prosięta czy warchlaki.
W lecie zalecane prędkości przepływu powietrza to:

0,2 m/s dla prosiąt ssących i odsadzonych
0,3 m/s dla warchlaków
0,4 m/s dla tuczników, loch prośnych i karmiących, loszek i knurków
0,5 m/s dla knurów

W przypadku obiektów w których problem przeciągów występuje regularnie nie może się okazać podjęcie decyzji o modernizacji systemu wentylacyjnego. Niesie to ze sobą poważne koszty, umożliwi jednak zapewnienie zwierzętom optymalnego mikroklimatu co ma ogromne znaczenie w osiągnięciu zadowalających wyników produkcyjnych.

Więcej zagadnień związanych z systemami sterowania mikroklimatem chlewni poruszonych zostanie podczas konferencji „Nowoczesna produkcja - Świnie” organizowanej przez miesięcznik „Farmer” i portal „farmer.pl”. Odbędzie się ona już 9 czerwca w Licheniu Starym (woj. wielkopolskie). Wszystkich zainteresowanych już dziś zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!