PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Uważaj na przeciągi w chlewni

Uważaj na przeciągi w chlewni Przeciągi w chlewni mogą być groźne dla zdrowia zwierząt Fot. BW

Przeciągi w chlewni mogą być przyczyną pogorszenia kondycji zdrowotnej zwierząt. Szczególnie tych najmłodszych.Mimo że temperatury panujące za oknem wciąż nas nie rozpieszczają, pamiętać należy, że przed nami najgorętsze miesiące w roku. Już wkrótce temperatura powietrza na zewnątrz z pewnością nieraz przekroczy 30 ºC. Przy takiej pogodzie bardzo trudno o utrzymanie optymalnej temperatury w chlewni. W takich warunkach niezwykle ważna jest intensywna wymiana powietrza. O ile w nowoczesnych obiektach nie stwarza to większych problemów, to w starszych chlewniach do poprawy warunków wewnątrz pomieszczeń niezbędne może okazać się otwarcie okien. Pamiętajmy jednak że działanie takie może przynieść więcej szkód niż korzyści.
W tej sytuacji bardzo łatwo doprowadzić można bowiem do powstaniu przeciągów w chlewni. Mogą być one szkodliwe dla wszystkich grup trzody, jednak najgroźniejsze są w przypadku zwierząt młodych – prosiąt i warchlaków. Nadmierna prędkość przepływu powietrza w obiekcie w szybkim tempie może doprowadzić bowiem do wychłodzenia organizmu (młode zwierzęta mają nie w pełni wykształcony mechanizm termoregulacji), co sprzyja wystąpieniu spadków odporności. W tej sytuacji bardzo łatwo o przypadki schorzeń dróg oddechowych, czy biegunki. Również w przypadku starszych zwierząt przeciągi nie wpływają korzystnie na ich kondycję zdrowotną.
Pamiętajmy zatem by nie przekraczać zalecanych prędkości ruchu powietrza w chlewni. Wynoszą one odpowiednio 0,2 m/s dla prosiąt, 0,3 m/s dla warchlaków, 0,4 m/s dla tuczników i loch, oraz 0,5 m/s dla knurów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!