Choć żelazo stanowi zaledwie ułamki promila masy organizmu zwierzęcego, jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania ustroju. Większość żelaza obecnego w organizmie znajduje się w hemoglobinie oraz w mięśniach, pełniąc ważną rolę w transporcie tlenu, oraz w oddychaniu komórkowym. Żelazo jest również aktywatorem wielu enzymów, katalizujących reakcje biochemiczne zachodzące w ustroju. W przypadku nowonarodzonych prosiąt powszechny jest jednak problem z niedostatecznym zaopatrzeniem organizmu w ten składnik. Jest to zjawisko fizjologiczne – ze względu na budowę łożyska, przenikanie żelaza z krwiobiegu maciory do płodów jest ograniczone. Prosięta rodzą się więc z niewielkim zapasem żelaza, który wyczerpaniu ulega już po kilku dniach od porodu. Zapotrzebowania osesków nie pokrywa również siara ani mleko lochy – zawierają one bowiem niewielkie ilości tego pierwiastka. Jeżeli więc po porodzie nie dokonamy suplementacji żelaza, w miocie może dojść do groźnych w skutkach przypadków niedokrwistości (anemii). Wynika ona z niskiej koncentracji hemoglobiny, a co za tym idzie niedotlenienia tkanek organizmu. Skutki anemii mogą być iście katastrofalne – prowadzi ona do zatrzymania wzrostu, spadku apetytu, apatii i obniżenia odporności. W wielu przypadkach prowadzi to do śmierci prosiąt, w łagodniejszym przebiegu choroby wydłuża również okres odchowu co prowadzi do niskiej opłacalności produkcji prosiąt.

Aby uniknąć wspomnianych skutków należy więc profilaktycznie podawać oseskom preparaty żelazowe. Ważny jest jednak moment w którym dokonamy zabiegu – w zależności od postaci preparaty terminy jego podawania są różne.

Wciąż najpopularniejsze są preparaty żelazowe podawane w postaci iniekcji domięśniowej (Suiferrovit, Ferrovet). Nie należy ich podawać bezpośrednio po porodzie, może to bowiem być powodować uszkodzenie mięśni. Domięśniowe podanie żelaza należy wykonać pomiędzy 3 a  5 dniem życia prosiąt. Żelazo można podać zwierzętom również doustnie, w postaci pasty. W tym przypadku zabieg można wykonać nawet w pierwszych dniach życia jednak należy najpierw upewnić się czy zwierzęta pobrały kilkukrotnie siarę.

Żelaza nie należy podawać zwierzętom u których obserwujemy wystąpienie biegunki – może to bowiem zaostrzyć jej przebieg. Pamiętajmy też o stosowaniu odpowiednich dawek preparatów – nadmiar żelaza może bowiem być dla prosiąt śmiertelny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!