PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

W Lubelskiem wykryto 19. w kraju ognisko ASF u świń

W Lubelskiem wykryto 19. w kraju ognisko ASF u świń 19. ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach - poinformował w poniedziałek w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii; Fot. Shutterstock

Autor: PAP

Dodano: 05-09-2016 19:05

Tagi:

W gospodarstwie w gminie Leśna Podlaska (Lubelskie) wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). To 19. ognisko tej choroby u świń domowych wykryte od początku występowania ASF w Polsce, czyli od lutego ubiegłego roku.19. ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach - poinformował w poniedziałek w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. Chorobę wykryto w gospodarstwie położonym w gminie Leśna Podlaska, w powiecie bialskim, w woj. lubelskim, w którym utrzymywanych było 9 świń.

Gospodarstwo to leży w obszarze zapowietrzonym, wyznaczonym w związku z wcześniejszym stwierdzeniem ognisk ASF w pobliżu. W gospodarstwie tym wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby - głosi komunikat.

To czwarte ognisko ASF wykryte w Lubelskiem. Jedno ognisko choroby ujawniono w Mazowieckiem, a pozostałe - w Podlaskiem. W tym roku wykryto takich ognisk 16. Początkowo ognisk było kilka, ale od początku sierpnia służby weterynaryjne co kilka dni informują o kolejnych przypadkach ASF u świń.

Zgodnie z procedurami dotyczącymi zwalczania ASF, wszystkie świnie w takich gospodarstwach muszą być uśpione i zutylizowane. Wokół gospodarstw wyznaczane są strefy z ograniczeniami: strefa zapowietrzona obejmująca obszar o promieniu 3 km od ogniska ASF oraz strefa zagrożenia - o promieniu 7 km. W gospodarstwach na terenie tych stref przeprowadzane są kontrole i pobierane próbki do badań; zwierzęta nie mogą być, przez około miesiąc, wypuszczane z gospodarstw.

Wiceminister rolnictwa Ewa Lech przypomniała w poniedziałek na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że w gospodarstwach, w których wykryto ASF zutylizowano ponad 1200 świń i w prawie wszystkich przypadkach wypłacono już za to odszkodowania. Wykryto też w Polsce 108 ognisk ASF u dzików.

Projekt ustawy, która ma ułatwić zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, a w tej chwili przede wszystkim walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF), w poniedziałek przyjął rząd.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Rolnik z lubelskiego 2016-09-11 13:49:50
  Kolejny dzień bez decyzji depopulacji dzików
 • hodowca 2016-09-06 20:20:28
  Nie w Leśnej Podlaskiej tylko w miejscowości Droblin bliżej jej do mazowieckiego jak do lubelskiego ,,rzut beretem i Mazowsze a strefę niebieską zrobiono na cały powiat Biała Podlaska ten unijny komisarz ma nie po kolei w głowie kierunki im się pomyliły....
 • świnia 2016-09-06 18:12:21
  Polskie osły to watahy dzików są chore i choroba przechodzi z dzików. procesor a osioł
 • kolega 2016-09-05 21:02:54
  ty wyginiesz predzej niż te kabany...wiec lepiej zacznij myślec to nie boli!!!!
 • locha 2016-09-05 19:27:48
  Wyginą te kabany jak dinozaury !!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.119.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!