Dodatkowe fundusze, które można byłoby uzyskać z PROW w rozdaniu 2014- 2020 na budowę nowej chlewni dla części producentów świń, którzy chcą inwestować w ten sektor, są sporą motywacją i zachęta. Jednak szczególnie w przypadku budowy nowej chlewni cała procedura trwająca do momentu rozpoczęcia budowy w wielu przypadkach jest drogą długą i trudną. Dlatego tak ważna jest każda pomoc i wsparcie, które może udostępnić wiedzę w tym zakresie. W tym celu Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS będzie realizował serię szkoleń, które pomogą przygotować się i poznać szczegółowo drogę, jaką musi przejść rolnik od samego pomysłu do rozpoczęcia budowy nowego lub modernizacji starego obiektu.

JEST ZAINTERESOWANIE - POTRZEBNA POMOC

− Zauważamy spore zainteresowanie producentów świń wsparciem finansowym w nowym rozdaniu PROW. Można powiedzieć, że wielu stoi w blokach startowych i czeka na to, aż będzie można uzyskać fundusze na inwestycje w chlewnie - mówi dyrektor POLSUS dr Tadeusz Blicharski. Podkreśla jednocześnie, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to takie pieniądze będą dostępne od początku przyszłego roku. W związku z tym POLSUS stara się wyjść naprzeciw obecnym potrzebom i proponuje serie szkoleń nie tyko dla producentów prosiąt, o których pisaliśmy w poprzednim numerze Farmera, ale również szkolenia, które wyjaśnią i pozwolą lepiej poznać procedurę uzyskiwania pozwoleń na budowę i/lub rozbudowę chlewni. Nie są to wyłącznie plany, ale projekt, który lada dzień zacznie być realizowany. W pierwszej połowie stycznia zostało potwierdzone, że program zaproponowany przez POLSUS będzie zrealizowany i sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Całkowity koszt szkoleń, które odbędą się prawdopodobnie w dwóch cyklach, styczeń - kwiecień 2014 i wrzesień - grudzień 2014, będzie wynosił 150 tys. zł.

− Zauważamy, że istnieje spora część hodowców i producentów, którzy chcą inwestować w chlewnie, ale napotykają duże problemy z załatwianiem formalności i uzyskaniem pozwolenia na budowę. Dlatego uważamy, że jest to bardzo ważny i aktualny problem, który należy rozwiązać - tłumaczy dr Blicharski. Ten fakt potwierdza również prezes Zarządu Głównego POLSUS Ryszard Mołdrzyk, który sam prowadzi hodowlę świń: - Wielokrotnie uzyskanie pozwolenia to droga przez mękę. Mimo tego widzimy, że jest spore zainteresowanie budowaniem nowych obiektów. Już dzisiaj mogę podać przykłady rolników z woj. wielkopolskiego czy też kujawsko-pomorskiego, którzy poważnie są zainteresowani stawianiem nowych chlewni.