PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

W porę z antybiotykiem

W porę z antybiotykiem

Stosowanie chemioprofilaktyki przy zasiedlaniu tuczarni w cyklu otwartym jest jak najbardziej uzasadnione. Jednak taka terapia wymaga umiejętnego prowadzenia przez lekarza weterynarii.Chemioprofilaktyka szybko obniża potencjał zakaźny w populacji zwierząt oraz ilość bytujących  tam chorobotwórczych jak i warunkowo chorobotwórczych bakterii. Co bardzo ważne, ogranicza możliwość infekcji miedzy różnymi grupami warchlaków, które są wprowadzane do jednej tuczarni czasami z różnych źródeł zakupu.

- Z drugiej strony niestety stosowanie antybiotyków – nawet długotrwałe – nie pozwala na całkowitą eliminację chorobotwórczych patogenów ze środowiska. W związku z czym wystąpienie choroby zostaje jedynie opóźnione o czas stosowania leków – tłumaczy prof. Zygmunt Pejsak z PIW – PIB w Puławach.

Objawy chorobowe u zwierząt uwidaczniają się zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni od odstawienia leku. Dlatego nowe poglądy na temat uodparniania zwierząt na początku tuczu dotyczą budowania odporności pozakaźnej stada przy udziale antybiotyków.

- Dlatego antybiotyki należy zastosować dopiero po  około tygodniu od zasiedlenia tuczarni. Zazwyczaj  ujawniają się w tym momencie pierwsze objawy chorobowe u zakupionych warchlaków. Lek stosuje się przez okres zalecany przez producenta – zazwyczaj 5 -7 dni  po czym stosowanie chemioterapeutyku należy zawiesić na 7 dni, i po tym okresie powtórzyć postępowanie. Zalecany program powtarza się zazwyczaj 3 – 4 razy tzw. pulsacyjne stosowanie leku – tłumaczy prof. Pejsak. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • klimas 2012-03-13 09:03:31
  nie tylko jak leczyc ale jak unikac powazniejszego leczenia
 • jarki 2012-03-12 19:23:06
  prof. Z.Pejsak to człowiek który nauczył rolników jak leczyć świnie,
  gdyby nie jego książki to dawno wet by mnie wykończył
  WIELKIE DZIĘKI
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!