Całkowita produkcja żywca wieprzowego we wszystkich kategoriach wagowych wzrosła o 9,6 proc do poziomu 855,6 tys. ton w porównaniu do analogicznego okresu z roku ubiegłego.

Najbardziej produktywnymi regionami kraju były obwody biełgorodzki (170 tys. ton), kurski (45 tys. ton), tambowski (35 tys. ton), rostowski (29 tys. ton), lipiecki (27 tys. ton) i Republika Tatarstanu (27 tys. ton). W wielu częściach kraju poziom produkcji jednak obniżył się np. w obwodzie samarskim, moskiewskim, woroneskim i Kraju Permskim.

Jednocześnie rosyjskie ministerstwo rolnictwa zauważa, że zwiększona produkcja mięsa była po części wynikiem poprawy wyników produkcyjnych w rosyjskich stadach świń. W tym okresie średnie dobowe przyrosty tuczników wzrosły o 8,3 proc. do 525 g/dobę, a liczba prosiąt na 100 macior wzrosła o 1 proc. do 631 szt.

Nie należy zapominać o tym, że Rosja cały czas jest nękana przez epidemię afrykańskiego pomoru świń, co powoduje że w niektórych regionach kraju trudno jest utrzymać produkcję świń na stałym poziomie.Popyt na mięso nie maleje, a dodatkowe zakazy importu mięsa z krajów UE podbijają cenę żywca wieprzowego. Ceny pną się w górę nawet do 20 zł/kg żywca wieprzowego, cena z maja 2014 r. W porównaniu do stycznia 2014 cena kg żywca wieprzowego była o połowę niższa - podaje FAMMU/FAPA. 

Podobał się artykuł? Podziel się!