Mijający tydzień przyniósł minimalne spadki cen skupu tuczników ocenianych poubojowo, oraz nieco większe obniżki cen żywca wieprzowego. Według danych pochodzących z naszej cotygodniowej sondy średnia cena tuczników ocenionych w klasie E wynosi obecnie 5,37 zł/kg netto. W tym przypadku obniżka cen jest więc symboliczna, przed tygodniem za świnie w tej klasie skupy płaciły bowiem średnio 5,40 zł / kg netto. Podobnie jak przed tygodniem ceny wahają się od 5,00 do 5,75 zł /kg. Według informacji pochodzących z kilkunastu skupów na terenie całego kraju, w najgorszej sytuacji znajdują się producenci z województwa podkarpackiego, a najlepiej płacą skupy na Mazowszu.
Nieco wyższy spadek cen odnotowano w przypadku żywca wieprzowego. Tu średnia cena wynosi obecnie 3,83 zł/kg netto i jest o 7 groszy niższa niż miało to miejsce przed tygodniem. Za żywiec najwięcej płacą skupy w województwie mazowieckim (4,10 zł/kg netto), a najmniej zakłady w Małopolsce (3,70 zł/kg netto).
Spadek cen odnotowano tylko w kilku spośród około 15 zakładów z którymi kontaktuje się nasz portal. W większości skupów obowiązują ceny sprzed tygodnia. Tendencja ta powinna się utrzymać przez dłuższy czas, trudno obecnie spodziewać się poważniejszych zmian cen.

Zagadnienia związane z poprawą opłacalności produkcji mięsa wieprzowego będą głównym tematem konferencji „Nowoczesna produkcja - Świnie” organizowanej przez miesięcznik „Farmer” i portal „farmer.pl”. Odbędzie się ona już 9 czerwca w Licheniu Starym (woj. wielkopolskie). Wszystkich zainteresowanych już dziś zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!