Nie widać żadnych oznak, świadczącym o tym, by sytuacja hodowców trzody chlewnej miała się w najbliższym czasie poprawić. Od początku roku w skupach obserwujemy stagnację, lub minimalne spadki cen skupu. Spośród 13 zakładów z którymi kontaktuje się nasza redakcja, w minionym tygodniu 6 z nich obniżyło ceny skupu tuczników przeciętnie o 10 groszy, a w 7 cena pozostała bez zmian.

Aktualnie średnia żywca wieprzowego wynosi 3,55 groszy/kg netto i jest o 5 groszy niższa niż w zeszłym tygodniu. Ceny skupu żywca wahają się od 3,30 do 3,90 zł/kg netto. Taki sam spadek dotknął ceny tuczników sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Za kilogram klasy E zakłady płacą średnio 3,93 zł, a ceny wahają się od 4,70 do 5,20 zł/kg netto.

Niestety, nadprodukcja wieprzowiny jaką obserwujemy w UE skutecznie ogranicza możliwość znaczących podwyżek. Nadzieją jest pojawienie się możliwości wznowienia eksportu europejskiej wieprzowiny do Rosji. Dopóki to nie nastąpi trudno jest przewidywać by sytuacja hodowców mogła się znacząco poprawić. 

Podobał się artykuł? Podziel się!