Obecny tydzień nie przyniósł poważniejszych zmian w poziomie cen skupu tuczników. W wielu zakładach, z którymi kontaktuje się nasza redakcja wciąż obowiązują ceny sprzed tygodnia. W innych nastąpiły natomiast minimalne obniżki lub podwyżki cen, wahania te nie są jednak znaczące, zawierają się w przedziale 5 – 10 groszy. Średnia cena zarówno żywca wieprzowego jak i tuczników ocenianych poubojowo nie zmieniła się istotnie od zeszłego tygodnia: za kilogram żywca skupy płacą przeciętnie 3,91 zł netto (2 grosze mniej niż przed tygodniem) a ceny zawierają się w przedziale 3,75 – 4,10 zł/kg netto. Za tuczniki ocenione w klasie E zakłady płacą natomiast średnio 5,51 zł/kg netto, czyli również o dwa grosze taniej niż w zeszłym tygodniu.


Jak zawsze ceny są silnie uzależnione od regionu: spośród zakładów, z którymi w cotygodniowej sondzie kontaktuje się nasza redakcja najlepiej płacą skupy z województwa mazowieckiego i lubelskiego. Tam cena sięga 5,70 – 5,75 zł netto za kilogram tucznika klasy E. Na przeciwnym biegunie znajduje się natomiast województwo podkarpackie, gdzie za tuczniki ocenione w tej samej klasie skupy płacą 5,10 zł/kg netto.


W porównaniu za analogicznym okresem minionego roku, bieżące ceny są niższe o około 25 proc. Pod koniec czerwca 2014 roku średnia cena tuczników ocenionych w klasie E przekraczała 6,90 zł/kg netto. Świadczy to o tym, w jak poważnym kryzysie znalazł się w ciągu ostatniego roku cały sektor produkcji wieprzowiny.

Podobał się artykuł? Podziel się!